روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 626
  • 773
  • 1,386,859
فرهنگی

تجلیل از ایده پردازان برتر آذربایجان شرقی

معاون فرهنگی و امور جوانان مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی از برگزاری مراسم تجلیل از ایده پردازان خلاق این استان خبر داد.
امیر تقی زاده در نشست کارشناسان ستاد ساماندهی امور جوانان استان، با بیان اینکه ایجاد نشاط اجتماعی از وظایف ستاد ساماندهی امور جوانان و اوقات فراغت است ،گفت: برای ایجاد نشاط ابتدا باید بدانیم جوانان جامعه ما نیاز به چه چیزی دارند و سپس مسئولان نسبت به ساماندهی اوقات فراغت این نسل با توجه به نیازشان اقدام کنند و در این راستا برای بالا بردن کیفیت برنامه های انجام شده بکوشند.
وی از اجرای عملیاتی شدن درگاه اوقات فراغت آذربایجان شرقی خبر داد و هدف از ایجاد این امکان را برنامه ریزی، اطلاع رسانی و نظارت بیان کرد که در ارتباط با گذران اوقات فراغت مردم و به ویژه جوانان معمول می ‌دارند و با عملیاتی شدن درگاه اوقات فراغت امکان خدمت رسانی مضاعف فراهم خواهد شد.
تقی زاده ادامه داد: برگزاری نمایشگاه اطلاع ‌رسانی اوقات فراغت، برگزاری آیین افتتاحیه برنامه‌های اوقات فراغت توسط هر دستگاه‌ و یا به صورت ویژه و یکجا، تشکیل تیم‌های بازرسی از پایگاه‌ها توسط ستاد، برگزاری آیین اختتامیه برنامه‌های اوقات فراغت توسط هر دستگاه یا یکجا و برگزاری جشنواره استانی اوقات فراغت‌ توسط دبیرخانه و معرفی برترین‌ها به جشنواره ملی اوقات فراغت از برنامه های پیشنهادی ستاد برای سال۹۶ در حوزه اوقات فراغت خواهد بود.
وی افزود: اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را باید به عنوان یک ضرورت حیاتی در نظر داشت و اگر اوقات فراغت از جنبه تفریحی و سرگرمی مورد توجه قرار بگیرد بیشتر برای ایجاد انگیزه و پذیرش برای رسیدن به هدف است.

آرزوی هنرمند تبریزی برای اهدای فرش کعبه به رهبری

هنرمند تبریزی بافنده فرش سه بعدی کعبه مسوم به «کشتی اسلام» گفت: آرزو دارم فرش سه بعدی ام را به رهبر معظم انقلاب هدیه دهم.
فرش سه بعدی کعبه، اثر هنری نفیس و بی بدیل و یکی از شاهکارهای هنر فرش ایران است که در دهه اخیر در تبریز بافته شده و از نظر هنر معماری فرش، چه به لحاظ ساختار ( حجمی بودن ) و چه به لحاظ طرح، نقش و رنگ یک اثر بی نظیر در تاریخ فرش به شمار می رود.
بافت این فرش جان تازه ای به هنر فرشبافی ایران داد و سبک و سیاق خاصی در هنر فرشبافی حجمی بوجود آورد که علاوه بر مطرح شدن دوباره هنر اصیل فرش ایران در جهان ، بازار بزرگی را به لحاظ اشتغال زایی در این ردیف به روی شاغلان این عرصه می گشاید.
طرح کلی فرش سه بعدی کعبه شامل ۷ مناره، کعبه، زمزم، مقام ابراهیم (ع)،حجر اسماعیل (ع) ،منبر، رواق های اطراف است.
نقشه کف این اثر کم نظیر هنری نیز پنج پیامبر اولوالعزم، بال فرشتگان اطراف کعبه ، شام آخر، طوفان نوح، ذبح اسماعیل (ع)، غار حرا، سجده حاجیان، حرم حضرت علی (ع)،قدس، قرآن، انجیل و اصحاب فیل است.
عادل محمودی، طراح و خالق این اثر بی بدیل هنری در گفت و گو با ایرنا ضمن ابراز اشیاق اش برای اهدای این فرش به رهبر معظم انقلاب، ایده فرش را از آن خود دانست و افزود: در یک نمایشگاه فرش یک گلدان حجمی بافته شده را دیدم و مصمم شدم ماکت کعبه و نیز کشتی انقلاب را ببافم.
وی از صرف چهار سال وقت برای طراحی، بافت و تکمیل فرش کعبه (کشتی اسلام) خبر داد و گفت: چون فرش یکپارچه است و نباید دوخت داشته باشد بنابراین یک سال نیز به صورت خوابیده فرش را بافتم و مناره ها را با توجه به ثابت بودن دار فرش، به حالت چرخشی بافته ام.
خالق فرش سه بعدی کعبه، طراحی دار این فرش را نیز از آن خود ذکر کرد و افزود: برای بافت فرش ۱۰ دار قالی ساخته شد.به گفته محمودی، وسعت فرش سه بعدی کعبه ۵/۵ متر مربع شامل ۴ میلیون گره، رج شمار ۶۰ و ۱۱۰ رنگ می باشد و بافت آن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال هزینه دربرداشته است.
وی با بیان اینکه این یک کارآفرینی است، خاطرنشان کرد: در صورت حمایت سازمان ها و ارئه تسهیلات و زمینه سازی می توانم با این صنعت برای دهها هزار نفر شغل ایجاد کنم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز