روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 650
  • 852
  • 1,331,890
فرهنگی

چاپ تمبر بازار تاریخی تبریز توسط مؤسسه تمبر سازمان ملل‌متحد

مؤسسه تمبر سازمان ملل در جدیدترین خروجی خود تصاویری از تمبر یادبود بازار سرپوشیده تبریز را منتشر کرد.
این مؤسسه در توضیح دلایل این انتخاب را با اشاره به منشور سازمان یونسکو سازمان ملل، به نقش تاریخی جاده ابریشم و اهمیت بالای معرفی یادگارهای برجسته آن از جمله بازار باشکوه تبریز پرداخته است.
آموزش، پشتیبانی و حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی سطح جهان، هدف اصلی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) است. این هدف مطابق تفاهم‌نامه بین‌المللی است که در سال ۱۹۷۲ به نام اعلامیه حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی جهان مورد پذیرش تمام کشورها واقع شده است.
استقرار تبریز در مسیر جاده باستانی ابریشم، از دیگر معیارهای یونسکو در این انتخاب است. این جاده، به عنوان یک شبکه بین‌المللی از زمانهای قدیم، کشورها و جوامع واقع در آسیای دور، مرکز و غربی را به شرق اروپا مرتبط می‌ساخت و نقش بسیار مهمی در ارتقای تمدن‌های بزرگ جهانی داشته است. جاده ابریشم در ابتدا تنها برای حمل‌و‌نقل کالاها و مواد غذایی کاربرد داشت. اما بعدها این شبکه وسیع به زمینه مهمی برای تبادل و انتقال دانش، فکر، فرهنگ و باورهای مختلف تبدیل شد. همین امر موجب شده جاده ابریشم، تاثیر به‌سزایی بر تاریخ و تمدن مردم آسیا و اروپا داشته است. این جاده در سال ۲۰۱۴ در لیست میراث جهانی یونسکو وارد شد.
یونسکو همچنین در توضیح تمبر یادبود بازار سرپوشیده تبریز، به ارتباط تجاری و تاریخی این بازار با جاده ابریشم اشاره و خاطرنشان کرده‌است: شهر تبریز از دیرباز مرکز مبادلات فرهنگی و بازار بزرگ مسقف تاریخی آن یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری واقع در جاده ابریشم بوده است.
این مجموعه شامل تعداد بسیار زیادی از سازه‌های آجری مسقف، بناها و مراکزی با کارکردهای متنوع است که به هم مرتبط هستند. تبریز و بازار تاریخی آن در قرن سیزدهم از اهمیت و شکوه و شکوفایی بالایی برخوردار بوده است. بعدها، با وجود اینکه این شهر موقعیت خود به عنوان پایتخت کشور را در قرن ۱۶ از دست داد اما هرگز از اهمیت آن به عنوان قطب تجاری کشور در قرن‌های بعد کاسته نشد.
در واقع بازار تبریز، یکی از کامل‌ترین مثال‌ها در مورد سیستم تجاری و فرهنگی سنتی ایران است. این بازار بزرگ در سال ۲۰۱۰ در لیست میراث جهانی یونسکو وارد شد.
مؤسسه تمبر سازمان ملل در راستای معرفی مکان‌هایی بر روی جاده ابرشم که در لیست میراث جهانی وارد شده‌اند همزمان با تبریز اقدام به نشر تمبر یادبود کوه‌های سلیمان قرقیزستان، مرکز تاریخی بخارای ازبکستان، کهنه گرگانج ترکمنستان و شهر سافران بولوی ترکیه نموده است.

 اقتصاد مقاومتی در جشنواره فیلم تبریز به گفتمانی عمومی تبدیل می شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: انتخاب موضوع اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از موضوعات بخش ویژه نخستین جشنواره فیلم تبریز، زمینه ای برای تبدیل این موضوع به یک گفتمان عمومی است.
داود بهبودی با بیان این مطلب اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی به عنوان موضوعی جدید و چند وجهی که نیازمند تبیین بیشتر برای آحاد و قشرهای مختلف جامعه است.
بهبودی افزود: از طرف دیگر این مفهوم باید توسعه پیدا کرده و نهادینه شود تا تبدیل به یک گفتمان شود. هر مفهوم جدیدی که می خواهد تبدیل به گفتمان شود باید از تمامی ابزارهای رسانه ای اعم از شنیداری، گفتاری، نوشتاری و به ویژه عرصه هنر و صنعت سینما و فیلم استفاده کرده و بهره گیرد تا بتواند این مفهوم نو و وسیع را نهادینه و تبدیل به یک گفتمان عمومی کند.
وی ضمن تشکر از انجمن سینماگران آذربایجان شرقی که تلاش کرده آیتم مهم اقتصاد مقاومتی را وارد بخش های این جشنواره در عرصه هنر کند، تصریح کرد: از همین رو ما فکر می کنیم که ورود هنرمندان به این عرصه ضرورت دارد و امر مبارکی است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در ساماندهی اقتصاد مقاومتی ما کارگروهی به عنوان کارگروه فرهنگ و توسعه گفتمان اطلاع رسانی داریم که در این عرصه ما سعی می کنیم از تمامی ظرفیت ها اعم از هنرمندان و سایر ابزارهای رسانه و فضاهای مجازی و… استفاده کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز