روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 198
  • 801
  • 1,047,244
فروش ۸ میلیاردی شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تبریز

سرانه مطالعه‌ ۱۳ الی ١٧ دقیقه است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: نهادینه کردن فرهنگ مطالعه بیش از اینکه نیازمند بودجه‌های کلان فرهنگی باشد نیازمند راهبرد است .
محمد محمدپور ، اظهار داشت: براساس تحقیقاتی که در دنیا انجام شده رقم سرانه مطالعه در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است و در یک آمار کلی، سرانه مطالعه در کشورهای توسعه یافته ١٠٠ دقیقه است و این رقم حتی در کشور هند به ١١٢ دقیقه می‌رسد.
وی افزود: در این آمار ارائه شده‌ای که دربرگیرنده سرانه مطالعه ۱۱۲ دقیقه ای نیز هست، ما سرانه مطالعه‌ای ۱۳ الی ١٧ دقیقه ای را احراز کردیم و این بیانگر احساس نیاز نسبت به اهمیت موضوع مطالعه، ترغیب و ترویج کتابخوانی در عرصه اجتماع، فرهنگ و توسعه کشورمان است.
محمدپور تصریح کرد: متاسفانه این رقم بسیار پایین است و با توجه به پیشینه‌ی غنی علمی و فرهنگی و همچنین پتانسیل‌ بالاییی که در حوزه‌ی کتاب داریم می‌بایست تمهیداتی انجام شود تا بتوانیم رقم سرانه مطالعه را افزایش دهیم تا زیبنده‌ی جایگاه فرهنگی و علمی ما باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تاکید کرد: ما نیازمند یک عزم و همت عمومی هستیم تا آگاهی‌بخشی را به عنوان یک عنصر مهم در جامعه گسترش داده و به تبع آن فرهنگ مطالعه را نهادینه سازیم.
وی تصریح کرد: نهادینه کردن فرهنگ مطالعه بیش از اینکه نیازمند بودجه‌های کلان فرهنگی باشد نیازمند راهبرد است، راهبردهایی که به صورت خودجوش موجی نو در جامعه ایجاد کند و خود مردم و موسسات مردم نهاد به صورت داوطلبانه وارد این عرصه شوند و همه در یک سنگر فرهنگی به این مهم اقدام کنند چرا که سعادت ایران بزرگ بی شک در گرو ارتقای فرهنگ و در راس آن فرهنگ مطالعه است.
محمد محمدپور، گفت: متأسفانه وضعیت فعلی سرانه مطالعه ما بیانگر این است که ما نتیجه مطلوب در زمینه ترغیب مردم به کتابخوانی نداریم و در اصل در این ساحه، احساس نیاز می کنیم و احساس نیاز در این عرصه، خود می تواند مهم ترین گام باشد و ما را مصمم به استفاده و بهره گیری از تجربیات کشورهای مختلف و چگونگی شیوه های ترغیبی مردم نسبت به امر کتاب و کتابخوانی سازد.
وی تاکید کرد: ضرورت ترویج و تعمیق مطالعه باید برای خانواده‌ها یادآوری شود و در سطوح مختلفی که آغازگر آن خانواده و سپس مدارس و دانشگاهها هستند فرهنگ مطالعه تبیین،‌ترویج و تعمیق شود.
محمدپور، هنرمندان و الگوهای جامعه و رسانه‌های گروهی را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر تبلیغ و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در کشور برشمرد .
وی گفت: ما تمهیدات لازم برای جریان سازی مناسب در حوزه کتاب، چگونگی شتاب و تعالی، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را فراهم نمودیم و بر آنیم تا با همت و توان خود امکاناتی را مهیا سازیم تا این باور عمیق که کتاب و کتابخوانی باید در جامعه رشد یابد و به عنوان متضمن شتاب و تعالی توسعه کشور در جامعه مطرح و در بطن جامعه نهادینه شود و در جامعه ترویج یابد.
وی افزود: در همین راستا ما بستری را فراهم کردیم تا تعامل مخاطب با نویسنده و همچنین ناشر را افزایش دهیم و براساس نیازسنجی ذائقه مخاطبین و رصد نیازمندی های جامعه در میان همه اقشار، آثار تولید شود که بدون شک این روش خود می‌تواند در افزایش سرانه مطالعه تاثیرگذار باشد.
محمدپور، با اشاره به آمار کتابهای منتشر شده در طول چند سال گذشته، گفت: در سال ٩٢ ، هشتصد عنوان کتاب در استان منتشر شده بود و این آمار در سال گذشته ١٨٠٠ عنوان بود که نشان‌گر رشد بیش از دو برابری انتشار کتاب در استان است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، برگزاری نمایشگاههای متعدد کتاب و در راس آن نمایشگاه بین‌المللی کتاب را از دیگر شیوه‌های موثر در افزایش سرانه مطالعه عنوان کرد و گفت: سال گذشته و در پانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومان بن کتاب ارائه شده بود و در کل ۶ میلیارد و پانصد میلیون تومان فروش کتاب داشتیم که این رقم در سال جاری و در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب به ٨ میلیارد و پانصد میلیون تومان افزایش یافته است و افزایش این رقم نشانه‌ی اقبال عمومی نسبت به کتاب و افزایش جایگاه کتاب در سبد خرید خانواده‌هاست.
وی در ادامه به سرانه‌ی فضای کتابخانه ای برای هر نفر در کشور اشاره کرد و گفت: براساس پژوهش‌های انجام گرفته می‌بایست برای هر ۵٠٠٠ نفر یک واحد کتابخانه‌ای داشته باشیم اما در حال حاضر به ازای هر ١٠٠ نفر دو مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد که این رقم با استاندارد معرفی شده فاصله‌ی زیادی دارد، ‌هرچند وجود ١١٣ باب کتابخانه عمومی و ٣٠٠ باب کتابخانه‌ی مسجدی تا حدی نیازها را مرتفع می‌کند اما باز هم نهادهای فرهنگی و شهرداری‌ها باید اهتمام ویژه‌ای برای افزایش این فضاها داشته باشند.
وی با اشاره به اجرای طرح باشگاههای کتابخوانی در استان و ارزیابی مطلوب این باشگاه های انگیزشی و ترغیبی هرمی اظهار داشت: این باشگاه های ۱۰، پانزده نفری شامل تعدادی از فعالان و کتابخوانان حرفه ای و نیمه حرفه ای است و از سال گذشته راه اندازی شده، و تا به امروز نتیجه خوبی داده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز