روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 959
  • 1,066
  • 1,389,027
فعال‌سازی طرح ‌های راکد عمرانی، محرک توسعه آذربایجان شرقی

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی فعال سازی طرح های راکد عمرانی را از جمله اولویت های دولت یازدهم عنوان کرد و گفت: در چهار سال گذشته با پیگیری های متعدد نسبت به تخصیص بودجه‌های عمرانی، بیشتر طرح ‌های راکد استان فعال شده و نتیجه این تلاش‌ها، اجرای هفت هزار و ۱۵۲ طرح عمرانی به ارزش بیش از ۱۰۱ هزار و ۴۲ میلیارد ریال در طول فعالیت دولت یازدهم است.
محمد صادق پورمهدی حل مشکل صدها واحد تولیدی که مشکلاتشان در زمینه های مختلف بیمه ای، مالیاتی، زیست محیطی، ملکی و برق به بیش از یک دهه گذشته مربوط می شد را از موفقیت های دولت یازدهم در استان عنوان کرد.
وی اعلام کرد: در قالب طرح رونق تولید به بیش از ۷۰۰ واحد تولیدی استان به میزان ۴۹۶۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت شده است.
پورمهدی همچنین گفت: از محل منابع داخلی بانک‌ها به بیش از ۵۶۰ واحد تولیدی استان به میزان ۲۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات سرمایه در گردش پرداخت شد.
وی با اشاره به تشکیل کارگروه تأمین و تجهیز منابع مالی و شفاف‌سازی اقتصاد در استان به ‌منظور تسهیل و ایجاد رویه واحد در شبکه بانکی استان جهت پرداخت تسهیلات، ایجاد هماهنگی و سازوکار لازم برای توسعه سرمایه‌گذاری شرکت‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها در استان، استمهال بدهی‌های نزدیک به ۳۰۰ واحد تولیدی استان به میزان ۳۲۰۰ میلیارد ریال را از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای رونق تولید عنوان کرد.
پورمهدی با اشاره به صدور جواز توسعه برای ۱۰۸ واحد صنعتی موجود با اشتغال‌زایی ۳۲۰۰ نفر، از ایجاد۲۷۹ واحد جدید تولیدی با اشتغال‌زایی چهار هزار نفر در استان خبرداد.
وی با اشاره به اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور توسعه پنجره واحد سرمایه‌گذاری و پیاده‌سازی کامل پنجره واحد تجارت فرامرزی از راه اندازی سامانه جامع امور گمرکی در گمرک تبریز به‌طور کامل خبرداد و گفت: این تدابیر موجب کاهش تأخیر در فرآیندهای گمرکی، تسریع و تسهیل در امر ترخیص کالا، تخصیص مؤثر و کاراتر منابع و افزایش شفافیت شده است.
پورمهدی از جذب مشارکت ۵۶۲ میلیارد ریالی نهادهای مردمی در حوزه اشتغال و تولید استان با اشتغال‌زایی ۴ هزار نفر خبرداد و گفت: ۱۴ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی به تعداد ۳۴۱۵ طرح پرداخت شده است.
وی با اشاره به اینکه میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم ۴۴۲ میلیون دلار بود، گفت: در زمان حاضر به سه هزار و ۲۷۴ میلیون دلار رسیده و رشد هشت برابری را نشان می دهد.
معاون استاندار آذربایجان شرقی همچنین گفت: میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده در استان ۳۶۰ میلیون دلار بود که با رشد ۱/۹ برابری در زمان حاضر به ۵۵۰ میلیون دلار رسیده است.
وی با اشاره به اینکه شرایط خاص بین المللی و منطقه ای و تحریم ها و نیز وضعیت اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بازمانده از دولت قبل، دولت را مجبور به اتخاذ سیاست های انقباضی و مقاومتی و صرفه جویی کرده است، گفت: با وجود محدودیت اعتبارات عمرانی در دولت تدبیر و امید متوسط تعداد طرح های افتتاحی در هر سال حدود ۱۷۸۸ طرح با ۲۵ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار کل است در حالی که در دولت گذشته با وجود قیمت مناسب نفت، سالانه حدود ۱۷۳۷ طرح در استان بهره برداری شده است.
وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی در دوره پسابرجام با ۱۰۵۱ میلیون دلار سرمایه گذاری مصوب، رتبه دوم کشوری را در این زمینه کسب کرده است.
پورمهدی با اشاره به اینکه عمده طرح هایی که در دولت دهم وجود داشته از نظر حجم سرمایه گذاری طرح های کوچک است، گفت: طرح های چهار سال گذشته از لحاظ حجم سرمایه گذاری، طرح های بزرگ است و افزایش ۷/۵ برابری میزان سرمایه گذاری مصوب مؤید همین موضوع است.
وی گفت: به عنوان مثال سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران خارجی در ۲ طرح بزرگ نیروگاه صوفیان به توان ۱۲۰۰ مگاوات به ارزش ۱۲۰۰ میلیون دلار و نیروگاه های خورشیدی به میزان ۵۱۱ میلیون دلار در استان آذربایجان شرقی در دست اجراست که انتظار می رود با اجرایی شدن این ۲ طرح و طرح های دیگر حجم سرمایه گذاری جذب شده در آذربایجان شرقی به صورت محسوس افزایش یابد.
معاون استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در طول دولت تدبیر و امید از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ در مجموع ۱۴۳ هزار و ۳۹۹ شغل ایجاد شده است، گفت: ۶۴۸ واحد تولیدی استان در دولت تدبیر و امید احیا شده است.
** رشد ۲۳ درصدی ورودی گردشگر خارجی
به آذربایجان شرقی
معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی از رشد ۲۳ درصدی ورود گردشگر خارجی به استان در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم خبرداد و گفت: سهم اقتصاد گردشگری در سبد هزینه خانوار از ۴ درصد در ابتدای شروع به کار دولت یازدهم به ۱۰ درصد در زمان حاضر افزایش یافته است.
پورمهدی با اشاره به تلطیف صورت گرفته در فضای سیاسی، لغو روادید با برخی کشورها، امکان صدور ویزای فرودگاهی، افزایش تورهای ورودی به استان، افزایش تعامالت بین المللی، ایجاد واحد گردشگری در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران و رشد مثبت صنعت گردشگری در سطح استانی، گفت: به روز شدن سیستم ناوگان مسافری اعم از هوایی، ریلی و جاده ای، برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی و گردشگری، حضور در نمایشگاه های بین المللی، کسب عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، میزبانی نشست وزرای گردشگری کشورهای اقتصادی آسیا از موفقیت های استان در زمینه توسعه گردشگری است.
وی از افزایش ۱۰۲۲ تخت اقامتی با رشد ۱۲ درصدی در استان خبرداد و گفت: ۱۶ هتل با ۳۲۰۰ تخت در حال اجراست.
** تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه
وی با اشاره به اینکه سال ۱۳۹۲ که فعالیت ستاد احیا دریاچه‌ ارومیه آغاز شد، تراز آن از سطح متوسط آبهای آزاد ۱۲۷۰متر و ۵۳ سانتی متر بود، گفت: در نتیجه طرح های اجرا شده در راستای احیای این دریاچه تراز آن ۱۲ اردیبهشت امسال به ۱۲۷۰ متر و ۹۳ سانتی متر رسید.
پورمهدی اظهارکرد: با توجه به نوسانات سالانه در دریاچه، می‌توانیم ادعا کنیم که دریاچه به تثبیت رسیده؛ یعنی برخلاف آنچه در گذشته اتفاق افتاده، در سه سال اخیر تراز آب دریاچه روند نزولی نداشته است.
وی اعلام کرد: این تثبیت که با اجرای تعداد قابل توجهی از طرح‌های مرتبط با احیای دریاچه حاصل شده تا زمان حاضر ۳۳۰۰ میلیارد ریال هزینه دربرداشته است.
وی اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی به وسعت ۳۲۲۲ هکتار، تهیه‌ی نقشه کاداستر برای ۱۴۴۰۰۰ هکتار اجرا و لوله‌گذاری و انتقال آب به طول ۷۶۵ کیلومتر، اجرای سامانه های آبیاری بارانی و قطره‌ای برای حدود ۴۶۰۰ هکتار از اراضی حوضه دریاچه، رهاسازی ۴۶۰ میلیون مترمکعب از آب پشت ۴۴ سد موجود، لایروبی رودخانه‌ آجی‌چای ( تلخه رود) و اتصال آن به پیکره‌ دریاچه به طول ۸۰ کیلومتر، مسدود کردن ۲۹۱۶ حلقه چاه غیرمجاز (در زمان حاضر از ۱۰۳۰۰ چاه موجود ۴۸۰۰ حلقه مجاز است)، توقیف ۶۱۵ مورد دستگاه حفاری، نصب ۱۹۵۱ دستگاه کنتور هوشمند، مطالعه و اجرای طرح‌های تعادل بخشی به خصوص در مورد منابع آب زیرزمینی، تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب، مرمت و بازسازی تأسیسات آبی در دست بهره‌برداری، ساماندهی گلخانه‌ها و احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای و کمک‌های فنی و اعتباری برای آن‌ها، تکمیل و تجهیز شبکه‌های اندازه‌گیری آب‌های سطحی و زیرزمینی، انتقال پساب تصفیه‌خانه‌های حوضه‌ دریاچه در کنار مطالعه و مرمت و بازسازی سدها و شبکه‌های آبیاری و زهکشی، تدوین و پیاده‌سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌سازی را از جمله طرح های اجرا شده برای احیای دریاچه ارومیه برشمرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز