روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
فـــرهنگ و تــــاریخ اساس روابط ایـــران و ارمنستـــان

سفیر ارمنستان در ایران، معتقد است: دو ملت ایران و ارمنستان زمانی روابط مستحکمی خواهند داشت که روابط‌شان در ابعاد فرهنگی و تاریخی دو کشور ریشه داشته باشد.
آرادشس تومانیان، سفیر ارمنستان در ایران، در مراسم شب فرهنگی ارمنستان در ایران و آئین اختتامیه نمایشگاه «ایران و ارمنستان: خاطره یک سرزمین»، در ادامه صحبت‌هایش به چگونگی برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و گفت: دو سال قبل برای اولین‌بار به‌عنوان یک بازدیدکننده معمولی به موزه ملی ایران آمدم. در طول سه سالی که سفیر ارمنستان در ایران هستم، با نهادها و سازمان‌های زیادی در ارتباط بوده‌ام، اما فضا، اقدامات و رویکرد منابع انسانی این مجموعه برای من بسیار جالب توجه بود.
تومانیان افزود: در جلسات مشترک همکاری دوجانبه بین موزه‌های ایران و ارمنستان و برگزاری نمایشگاه‌ها مشترک در دستور کار قرار گرفت، ده ماه بعد از نخستین نشست، با حضور رؤسای جمهوری دو کشور ایران و ارمنستان سند مربوط به همکاری بین‌ موزه‌ها به امضاء رسید که پیرو آن این نمایشگاه ۹۰ روز پیش با ۱۰۳ اثر از موزه ارمنستان در موزه ملی ایران افتتاح شد.
سفیر ارمنستان در ایران گفت: این نمایشگاه یک اتفاق بزرگ در طول حیات موزه ملی ایران در زمینه همکاری بین‌موزه‌ای از نظر عمق و تعداد اشیای به‌نمایش‌گذاشته شده است، این نمایشگاه که در سه قسمت قبل از اوراتور، اوراتور و پسااوراتور برگزار شد، فرصتی استثنایی است تا بتوانیم یکی از فرهنگ‌های باستانی مهم یعنی فرهنگ اوراتور را به ایرانیان معرفی کنیم.
او این فرصت را استثنایی دانست که می‌تواند تاریخ پنج‌هزار ساله ارمنستان را معرفی کند و گفت: بیش از ۴۵ هزار نفر از این نمایشگاه بازدید کرده‌اند. این افراد شامل هزاران دانشجو، صدها استاد و کارشناسان، گردشگران خارجی و ملت ایران بوده‌اند.
تومانیان ادامه داد: ارمنستان و ایران کشورهای همسایه هستند و دو ملت مسیر طولانی تاریخی را با یکدیگر طی کرده‌اند. مسائل و مشکلات حادی بین ایران و ارمنستان وجود ندارد و تمام نهادهای ذی‌ربط بدون هیچ مشکلی با همدیگر همکاری می‌کنند.
اقدامات زیادی برای توسعه روابط کشور ایران و ارمنستان
باید انجام شود
او با بیان این‌که معتقد است دوستی و صمیمیت بین ملت‌ها زمانی صورت می‌گیرد که واقعیت‌ها و تاریخ دو کشور به نمایش گذاشته شود، افزود: موزه‌ها جزو تاریخ هر فرهنگ و کشوری هستند. زمانی که دو کشور از یکدیگر شناخت دارند و با هم آشنا هستند، گذشت و درک عمیقی از همدیگر دارند و همدیگر را می‌فهند، بنابراین می‌توانیم بگوییم که روابط بین این دو کشور مستحکم است و در سطح خوبی قرار دارد. اگرچه که روابط ایران و ارمنستان خوب است اما اقدامات زیادی برای توسعه روابط این دو کشور داریم که باید انجام دهیم.
سفیر ارمنستان در ایران، هدف اصلی این نمایشگاه را شناساندن فرهنگ و تاریخ‌ هر کدام از کشورها به یکدیگر دانست و گفت: براساس هم‌فکری‌هایی که با مدیر موزه ملی ایران به‌عمل آمد، در آینده نیز شاهد برنامه‌های مشترک بین ایران و ارمنستان خواهیم بود. امروز پرده برگزاری باشکوه این نمایشگاه سه‌ماهه بسته خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز