روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 103
  • 753
  • 1,437,005
فقدان اختیارات یا عدم جسارت استانی ؟

حقوق شهروندی در نظام اداری عنوان جلسه ای بود که شورای اداری استان با محوریت آن و با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور استخدامی کشور در تبریز برگزار گردید.
دراین جسله هرچند مبنا و بهانه بحث حقوق شهروندی و رابطه آن با حکمرانی خوب بود اما مطالبه بسیار مهمی از سوی مسئولین استانی اعم از استاندار، معاون برنامه ریزی و همچنین نمایندگان استان طرح گردید که البته با واکنش متفاوت میهمان اصلی مراسم مواجه گردید.
در ابتدای نشست دکتر بهبودی و رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بودجه استان با تاکید بر تعریف حقوق شهروندی که قالب پیشرفته شهرنشینی محسوب می گردد اظهار داشت: این امر یک رابطه دو طرفه است که منظور از آن رعایت حقوق شهروندان در دستگاه های اداری است و شامل موضوعاتی چون انتقادپذیری، جبران خسارت ناشی از ضعف عملکرد دولتی، نظارت سازمان یافته مردمی بر اجرا و دریافت آسان خدمات است که عدم رعایت آنها مستوجب تنبیه های مشمول تخلفات دولتی است .
وی همچنین رویکردهای دولت را که شامل پارادایم دولت کارآفرین است برشمرد و در نهایت از دکتر انصاری ، معاون رییس جمهور درخواست نمود تا موضوع مهم انتقال اختیارات به استان ها را به صورت جدی تری دنبال نماید چرا که معتقدیم ذخیره انسانی استان ها کمتر از تهران نیست.
استاندار مطالبه گر
دکتر پورمحمدی که در نخستین شورای اداری استان سخنرانی می کرد ضمن تشکر از خدمات دکتر خدابخش ، با محور دانستن توسعه انسانی برای پیشرفت کشور اظهار داشت : توسعه اساسا باید انسان محور باشد و در این میان میتوان به مثالهای متعددی از توسعه یافتگی در دنیا مانند ژاپن نام ببریم که بر اساس آموزش و رعایت قانون اتفاق افتاده است .
وی به لزوم آموزش حقوق شهروندی نیز تاکید نمود و گفت : در سال ۲۰۱۵ ، آشنایی شهروندان با حقوق و تکالیف شان را سواد تعریف نموده اند.
استاندار از بی توجهی به مطالبات مردم در گذشته انتقاد نمود و گفت: باید مردمدار باشیم چراکه این مردم سرمایه اصلی کشور می باشند.
وی با تاکید بر اصل ۱۳ منشور حقوق شهروندی که می گوید اگر مدیری، توانمندی لازم را نداشته باشد باید استعفا دهد گفت: تا کنون یک نمونه از این گونه موارد نداشته ایم والبته زمانی هم که بخواهیم مسئولیت کسی را بگیریم با جرثقیل هم نمیتوانیم وی را بلند کنیم.
وی با تاکید بر اینکه باید پی مسئولیت را به تن مان بمالیم گفت: ما نمی خواهیم و باید کاری کنیم که مردم در سختی زندگی نکنند.
وی در پایان سخنان خود مطالبه جدی افزایش اختیارات استانی را مورد تاکید قرار داد و گفت: مبنای توسعه به غیر از فرمول بازتوزیع و توانمندسازی اتفاق نخواهد افتاد .
منظور وی از بازتوزیع ، واگذاری اختیارات به مجموعه های زیر دست مانند شهرستان ها و نیز از تهران به مراکز استان ها بود .
دکتر انصاری معاون رییس جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی کشور در سخنان خود با اشاره به رابطه میان حکمرانی خوب و تنظیم رابطه دولت ، بخش خصوصی و نهادهای مدنی اظهار داشت: وظیفه دولت اعمال حاکمیت و تامین امنیت است .
وی افزود : متاسفانه از آنجایی حقوق شهروندان مخدوش می گردد که دستگاه دولتی ، حقوق قانونی مردم را به آنها می فروشد در حالیکه وظیفه تامین آنها را دارد .
وی در خصوص موضوع نظارت نیز گفت بهترین شرایط ما زمانی اتفاق خواهد افتاد که ngo ها وارد کار نظارت شوند امری که تا کنون محقق نشده است .
انصاری ، در پاسخ به مطالبه افزایش اختیارات استانی گفت: به نظرم بیش از آنکه برای پیشبرد امور به اختیارات استانی بیشتر نیاز داشته باشیم به جسارت بیشتر در عمل نیاز داریم .
این بخش از سخنان وی با انتقاد بی مقدار نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی مواجه گردید .
در پایان این نشست از کتاب حقوق شهروندی در نظام اداری رونمایی شد.
اگر پول نداریم برای دیگران چرا می دهیم؟
سخنرانی دکتر وحدتی نماینده مردم بستان آباد و همچنین رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی ، مورد توجه قرار گرفت.
وی در این جلسه از بروکراسی موجود در کشور انتقاد کرد و این عامل مزاحم را یکی از دلایل عدم رعایت حقوق شهروندی دانست .
وی گفت: کارخانه های دولتی و شبه دولتی از رانت استفاده می کنند اما بخش خصوصی مورد توجه نیست. پروژه ۱۰ کیلومتری راه آهن بستان آباد تبریز قرار بود در عرض یک ماه تعیین تکلیف شود اما دو سال تمام طول کشید.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: می گویند پول نداریم ، اگر پول ندارید برای دیگران چرا پرداخت می کنید؟
وی البته مرجع ضمیر این جمله را مشخص ننمود اما به نظر میرسد این نماینده مجلس مانند بسیاری از نمایندگان مجلس ، از توزیع منابع دولتی در استان ها ناراضی هستند .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز