روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 639
  • 700
  • 1,332,579
فناوری پزشکی

امکان ترمیم جهش در جنین انسان فراهم می شود

متخصصان ژنتیک توانستند برای اولین بار جنین انسان را اصلاح کرده و جهش عامل بروز بیماری خطرناک قلبی را از بین ببرند.
به گفته محققان دانشگاه اورگن آمریکا، این اولین مطالعه است که اثبات می کند تکنیک ویرایش ژن می تواند در جنین انسان برای تبدیل ژن های جهش یافته به نسخه عادی شان استفاده شود.
این شیوه جدید جهش ژنتیکی را در جنین انسان که موجب کاردیومیوپاتی هیپرتروفی، مشکل ارثی که با ضخیم شدن غیرعادی عضله قلب همراه است، ردیابی می کند.
این جهش به شکل موفقیت آمیزی در ۷۲ درصد از ۱۸ جنینی که در محیط آزمایشگاه با استفاده از اسپرم گیرنده مرد مبتلا به مشکل ارثی قلبی ایجاد شده بودند، ترمیم شد.
دکتر پائولا آماتو، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این شیوه ممکن است در مورد سایر بیماری های ژنتیکی از جمله فیبروز کیستیک و سرطان های ناشی از جهش ژن های BRCA نیز کارساز باشد.»
وی در ادامه می افزاید: «در صورت اثبات ایمنی، این متد اصلاح ژن جنین می تواند برای پیشگیری از انتقال بیماری های ژنتیک به نسل های بعدی استفاده شود.»
به گفته محققان احتمال اینکه کودکان دارای والدین بیماری ژنتیکی قلبی از طریق جهش ژنتیکی بیماری را به ارث ببرند ۵۰ درصد است.
افراد مبتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفی در معرض ریسک بالای نارسایی قلبی و مرگ ناگهانی قلبی قرار دارند.
تیم تحقیق با استفاده از تکنولوژی برش بخش هدف در ژن جهش یافته، نسخه جهش یافته ژن MYPBC۳ درون جنین انسان را جدا کردند.
محققان متوجه شدند با این کار، فرآیند ترمیم DNA در جنین انسان برای ترمیم ژن جداشده وارد عمل می شود.
نتیجه آن است که نسخه های سالم ژن منجر به تولد نوزادی بدون ابتلا به بیماری ارثی می شود.

نانوداروی ضدسرطان تولید می‌شود

یک شرکت هندی در نظر دارد تا با استفاده از روش درمانی موسوم به «آیورودا» که قدمتی سه هزار ساله دارد و ترکیب آن با فناوری نانو، اقدام به ساخت نانودارویی برای درمان سرطان کند.
شرکت هندی Dhanvantari Nano Ayushadi در نظر دارد تا پس از تستهای بالینی از این نانودارو، اوایل سال میلادی ۲۰۱۸ آن را وارد بازار کند.
این شرکت که شدیدا به دنبال ابداعی در زمینه نانوداروی درمان کننده سرطان با روشی سبز که از گیاهانی چون دارچین، چای یا سویا بهره می‌برد، است.
براساس اطلاعات منتشر شده، آزمون بالینی این دارو از اول اوت آغاز می‌شود و در مدت زمان سه تا شش ماه روی ۱۰۰ نفر آزمایش خواهد شد.
ظاهرا ۶۰ کرور روپیه توسط این شرکت برای دریافت لیسانس این فناوری، تولید و آزمون بالینی سرمایه‌گذاری شده است.
پیش‌بینی این شرکت آن است که بتواند در گام اول ۲۰ میلیون کپسول از این دارو را به فروش برساند و در پنج سال بعد هزار کرور روپیه درآمد حاصل کند.
مدیر مؤسسه فناوری نانوی سبز درباره اثربخشی این دارو گفته است که آزمون بالینی آن روی بیش از ۱۰۰ حیوان در طول چهار سال انجام شده است و نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که این نانودارو بدون اثرجانبی موفق به کاهش ابعاد تومور شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز