روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
فیلم‌های مرا بی‌دلیل توقیف کرده‌اند

به بن‌بست رسیده‌ام

اسماعیل براری کارگردان سینما ضمن گلایه از شرایط کنونی سینما و توقیف چند فیلمش عنوان کرد که دیگر هیچ فعالیت سینمایی ندارد.
اسماعیل براری کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگاران درباره جدیدترین فعالیت های خود گفت: در طول این سالیان چهار فیلم من اجازه نمایش پیدا نکرده و توقیف شده اند برای مثال فیلم سینمایی «گزارش مریم» که در سال ۸۴ ساخته شد توسط مدیریت قبلی بنیاد سینمایی فارابی توقیف شد و من هنوز هم دلیل توقیف آن را نمی دانم در حالی که «گزارش مریم» یک فیلم دفاع مقدسی با رویکرد نوجوانان بود.
وی با بیان اینکه مجموع فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باعث شده است که دیگر او در سینمای ایران فعالیتی نداشته باشد، عنوان کرد: آنقدر سر مدیران سینمای ایران شلوغ شده که یادشان رفته چه فیلم هایی ساخته و توقیف شده اند و این فراموشی روش جدیدی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیش گرفته و با این روش بسیاری از فیلم ها فرصت نمایش پیدا نمی کنند.
براری با اشاره به دیگر اثرش با عنوان «کویر مرگ» که آن هم اکران نشده است، اظهار کرد: این فیلم در بیش از ۲۰ فستیوال جهانی به نمایش در آمد و به خاطر دارم وقتی در یکی از جشنواره ها حضور پیدا کرد از سوی بنیاد سینمایی فارابی با من تماس گرفتند و تشکر کردند، اما همین اثر حدود ۱۰ سال است که در ایران اجازه اکران پیدا نکرده است.
این کارگردان به دیگر اثرش با عنوان «روز باران» که در جشنواره های ایران موفق به کسب جوایزی شده اما آن هم سرنوشتی مشابه دیگر آثارش پیدا کرده اشاره کرد و توضیح داد: فیلم دیگر من با عنوان «دوازده صندلی» بعد از چند سال توقیف، چندی پیش اکران شد اما این اکران تفاوتی با اکران نشدن نداشت زیرا به صورت بسیار محدود به نمایش گذاشته شد. «دوازده صندلی» یک طنز کلاسیک بود ولی اکران خوبی به آن ندادند ولی این روزها فیلم های بسیار سخیف و هجو به صورت گسترده به نمایش درمی آیند.
وی در پایان گفت: شرایط سینمای ایران به گونه ای شده که ما را در یک بن بست قرار داده اند و به همین دلیل من کارهای سینمایی را رها کرده و مشغول تدریس دروس مختلف سینمایی در دانشگاه های علمی کاربردی هستم. سینمای ایران یک دوره باشکوه داشت که حاصل آن آثاری همچون «ناخدا خورشید»، «هامون» و … شد اما دوره کنونی سینما هیچ ربطی به آن دوران ندارد و تنها ردپایی از آن زمان باقی مانده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز