روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 59
  • 761
  • 1,434,456
قانون تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال، باعث هجوم دلالان به منطقه ارسباران

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با اجرای قانون تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور، واسطه‌ها و دلالان برای تأمین چوب آلات به دیگر مناطق کشور هجوم آورده‌اند که منطقه ارسباران یکی از مهم‌ترین مقاصد دلالان بود.
حمید قاسمی اظهار کرد: در منطقه ارسباران ۸۶ هزار هکتار منطقه حفاظت‌شده در تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان است و وظیفه ما در این مناطق حفاظت از گونه‌های گیاهی و حیوانی است.
وی بابیان اینکه طی روزهای اخیر همکاران حفاظت محیط زیست خداآفرین ۴ دستگاه خودروی حامل درختان قطع شده را توقیف کرده‌اند افزود: در بین محموله خودروهای توقیف‌شده تنها چند درصدی از درختان قطع شده از درختان جنگلی بوده است.
وی تأکید کرد: با اجرای قانون تنفس ۱۰ ساله جنگل‌های شمال کشور، واسطه‌ها و دلالان برای تأمین چوب آلات به دیگر مناطق کشور هجوم آورده‌اند که منطقه ارسباران یکی از مهم‌ترین مقاصد دلالان بود، متأسفانه گروهی مافیایی برای منافع خود به مردم جهت خرید درختان پیشنهاد قیمت‌های چند برابر را می‌دادند.
وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص اینکه آیا تخریب‌هایی که معادن در منطقه ارسباران داشتند مانع از ثبت جهانی آن شده است، گفت: ما مجوز آن‌چنانی برای استخراج معادن در ارسباران نداده‌ایم لذا موضوع ثبت جنگل‌های ارسباران از سال ۵۴ به‌عنوان ذخیره‌گاه به ثبت رسیده و میراث فرهنگی قصد داشت جنگل‌های قره‌داغ را به‌عنوان میراث طبیعی ثبت جهانی کند. توسعه اراضی کشاورزی و معادن از جمله عواملی بودند که در ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران مشکلات را به وجود آوردند و نکته قابل‌ذکر دیگر این است که بر اساس قواعد بایستی معادن بعد از تخریب‌ها نسبت به احیای مراتع و جنگل‌ها اقدام کنند که متأسفانه تاکنون به وعده‌هایشان در احیای نقاط تخریب‌شده به عهد خود وفا نکرده‌اند.
وی با قدردانی از حساسیت مردم منطقه قره‌داغ و رسانه‌ها نسبت به قلع و قمع درختان خاطرنشان کرد: قطع گسترده درختان در منطقه ارسباران اقدامی متأثرکننده بود و ما به‌عنوان متولیان محیط زیست از این بابت نگرانیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز