روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 129
  • 817
  • 1,357,285
قاهره را بیشتر بشناسیم شهری با عجایب هفتگانه

مصر از جمله شهر‌های باستانی است که شاید بتوان گفت سفر و دیدن مکان‌های تاریخی و باستانی این کشور خصوصا برای علاقه‌مندان به تاریخ ضروری است. قاهره پایتخت این کشور است که علاوه‌بر دیدنی‌های تاریخی و باستانی، برای علاقه‌مندان به خرید و غذا نیز می‌تواند جذاب باشد.
قاهره پایتخت مصر و بزرگ‌ترین شهر خاورمیانه است. این شهر در بخش شمال شرقی مصر در نزدیکی دلتای نیل قرار دارد، رود نیل از میانش عبور می‌کند و دریای مدیترانه در شمال آن است. این کلان شهر، شانزدهمین شهر پر‌جمعیت جهان است.
قاهره در سال ۹۶۹ میلادی ساخته شد. در طول تاریخ پایتخت خاندان‌های بزرگ مصر بوده است و از مهم‌ترین مراکز تمدن اسلامی در سده‌های میانه به شمار می‌رفته است. در سده‌ی دهم به جز شهر‌های نیشابور و بغداد، شهر دیگری در دنیا مانند قاهره نبود. به همین دلیل این شهر امروز پر از مساجد تاریخی، موزه‌های مصر باستان و تاریخ اسلامی، کتابخانه‌ها و موسسات نشر است و مرکز گسترش فکری اسلامی و عربیبه شمار می‌رود.
در زمینه‌ی هنر‌های نمایشی می‌توان از خانه‌ی اپرای قاهره‌ی جدید را نام برد. این خانه هم اکنون عرصه‌ی اصلی برای هنر‌های نمایشی شهر است. در خانه‌ی اپرای قاهره، تئاتر سیاحتی و برنامه‌ی گروه‌های موسیقی، باله و شرکت اپرای باله و ارکستر قاهره برنامه اجرا می‌کنند. همچنین نمایش‌ها و کنسرت‌ها نیز در این خانه برگزار می‌شوند.
لازم به ذکر است بدانید که قاهره را پایتخت سینمای جهان عرب نیز می‌دانند. عمان، بیروت،استانبول، نیویورک، پکن، توکیو، فرانکفورت، پاریس و مسکو از جمله شهر‌های خواهر خوانده با قاهره هستند.
اهرام جیزه
مجموعه‌ی اهرام جیزه نام مجموعه‌ی اهرام تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است. هرم بزرگ جیزه یکی از اهرام در مجموعه‌ی اهرام جیزه و تنها بازمانده‌ی عجایب هفتگانه‌ی جهان است. در این صحرای دیدنی آثار باستانی معروفی چون اهرام مصر و مجسمه‌ی ابوالهول وجود دارند.
موزه‌ی مصر باستان
این موزه با بیش از ۱۶۰ هزار اثر باستانی مربوط به مصر باستان، یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان در زمینه‌ی مصرشناسی است. این موزه در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز شهر قاهره قرار دارد.
از دیگر جاذبه‌های دیدنی قاهره می‌توان از قبرستان داهشور، مسجد محمد علی، مسجد و مدرسه‌ی سلطان حسن، هرم پلکانی جوزر، مجسمه‌ی رامسس دوم، میدان تحریر، منطقه‌ی تاریخی نیلومتر و برج قاهره نام برد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز