روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۱۲/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 32
  • 609
  • 1,234,746
یک قدم تا حقآبه هوراند

سرویس سیاسی ساقی آذربایجان/ با پیگیری های دکتر رحمتی معاون امور فنی و عمرانی استاندار آذربایجان شرقی زمینه های برخورداری هوراند از حقابه خود از سد عمارت فراهم تر شد . نامه اختصاص ۲۰ میلیون متر مکعب به وزارت نیرو ارسال شده است تا تصمیم نهایی برای این حق تاریخی هوراند اتخاذ شود.
هوراند در ۱۵۰ کیلومتری مرکز استان آذربایجان شرقی قرار دارد با دو بخش چهاردنگه و بخش مرکزی با ۱۰۴ روستای تابعه.
شهرستان هوراند از لحاظ تقسیمات سیاسی و جفرافیایی بیش از ۹۰ سال است که به عنوان بخش و قبل از سال ۱۳۰۷ ، به عنوان کفیل بخشداری محسوب میشده و از سال ١٣٩٢/۵/٣ به عنوان ۲۱ امین شهرستان مستقل آذربایجان شرقی به رسمیت شناخته شد. متاسفانه یکی از مهمترین معضلات این شهرستان موضوع کم آبی است . دلیل این کم آبی نیز عدم تامین حقابه این شهرستان از سدهای اطراف آن است .
سد عمارات
حافظ تقی نژاد عضو شورای اسلامی شهر هوراند می گوید: سد بزرگ عمارات بعد گذشت بیش از ۴۰ سال هنوز در حال تکمیل است . سدی که در خاک شهرستان هوراند و از آب رودهای طغیانگر این شهرستان بهرمند می شود اما حقابه این شهرستان از این سد پرداخت نمیگردد.
این سد باعت کوچ ۴ روستا و دو قشلاق این شهرستان و باعث نابودی بیش از ۱۰۵۰ هکتار از باغات این شهرستان را منجر شده است
سخنگو و رییس کمیسیون عمران شورای استان می گوید: این سد بزرگ توسط امور آب استان آذربایجان شرقی و قبل از جدایی و تقسیمات کشوری استان اردبیل از استان آذربایجان شرقی در حال پیگیری و اجرا بود که بعد از تقسیمات کشوری و به دلیل اینکه عمده استفاده کننده ی این سد استان اردبیل بود به دست امور آب اردبیل سپرده شده و در زمانی این موضوع اتفاق افتاد که بحث و فناوری پمپاژ در آن زمان زیاد مطرح نبود . کارشناسان امر تنها راه ممکن برای تامین حقابه این شهرستان را بهره برداری از سد علی آباد میدانند.
سد علی آباد مطالبه هوراند
سد علی آباد که در بالا دست سد عمارات در سال ۸۳ با اتمام فاز اول مطالعاتی و نیز تست خاک و بستر و فاز دوم مطالعاتی جهت تهیه نقشه ساخت سد با پیشرفت ۳۰ درصدی اکنون منتظر اختصاص بودجه یک میلیارد تومانی است تا اتمام و ساخت آن آغاز شود( این مبلغ طی جلسه ای با دکتر بهبودی مدیر کل برنامه و بودجه در شهرستان هوراند مقرر شد از بودجه استان و شهرستان لحاظ گردد) حوزه ی آبریز این سد حدود ۹ هزار هکتار است که علاوه بر تامین آب شرب و کشاورزی و صنعت ، میتواند کنترل کننده سیلاب های طغیانگر منطقه نیز باشد .
به علت نبود آب شرب منطقه و شهر هوراند در سالهای ۸۰ مقرر شد این سد مطالعه و عملیاتی شود . ولی به توجه با اینکه در آن مقطع از زمان آب شرب شهر هوراند توسط تانکر آب از شهر اهر تامین میشد و برای سامان دادن این مشکل بسیار نگران کننده قرار شد به صورت موقت و برای تامین آب شرب چاه های نیمه عمیق احداث شود که در این راستا دوحلقه چاه احداث و بهره برداری شد و ادامه پروژه سد علی آباد مورد بی مهری مسئولان واقع گردید و با کم شدن آب این چاهها باز آب شرب هوراند تبدیل به یک بحران تهدید کننده و مانع توسعه شهر و منطقه ی هوراند شده است و طبق نظر کارشناسان این چاها تا چند سال آینده به اتمام خواهند رسید .
تقی نژاد می گوید: برای اجرایی شدن سد علی آباد با سرمایه بخش خصوصی در صورت اختصاص حق آبه و اتمام و هموار شدن موافقت های دولتی هوراند نجات خواهد یافت.
حقابه تامین میشود
دکتر رحمتی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان از نهایی شدن مراحل اختصاص حقابه هوراند از سد عمارت خبر داد. او گفت : پیرو وعده ای که بعد از بازدید از شهرستان هوراند به اهالی این منطقه داده بودم، برای تامین حقابه هوراند طی نامه ای به وزیر نیرو حداقل ۲۰میلیون مترمکعب تخصیص آب این منطقه را قویا مطالبه کردیم.
وی به بازدید خود از پروژه سدعمارت درشهرستان هوراند و نیز مشکلی که برای ساکنین این منطقه در صورت ساخت سد ایجاد خواهد شد، اشاره کرده و افزود: طی مذاکره با مسئولین استان اردبیل، توافق نامه ای برای تامین هزینه های آماده سازی روستای جدید برای جابجائی روستاهای قرارگرفته دردریاچه سد ورفع مشکلات اهالی منطقه به امضا رسیده است.
وی همچنین اظهار اطمینان کرد همه تلاشش را برای حل این مشکل شهرستان هوراند به کار خواهد بست .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز