روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 1,034
  • 882
  • 994,947
قسمت دوم گفتگوی ساقی آذربایجان با دکتر جهانگیری معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی : عزم استان برای جذب سرمایه گذاری خارجی

علی+جهانگیری– سهم اقتصادی استان در سال ۶۵ ، ۶ درصد بوده است که این سهم امروز به کمتر از ۴درصد رسیده است . دلایل این افت را در چه مولفه هایی می بینید؟
* یک مساله مهم جدا شدن اردبیل از اذربایجان شرقی است که در سال ۷۰ اتفاق افتاد و بالاخره در تعیین جی دی پی بعنوان عاملل کاهشی عمل کرده است . مساله دوم مشخصا سرمایه گذاری دولتی کم در استان و بعد از خصوصی سازی نیز بخش خصوصی نتوانسته به درستی و شایستگی ایفای نقش کند. امروزه توسعه اقتصاد فقط با بخش خصوصی میتواند محقق گردد و البته در کنار سرمایه گذاری خارجی
-چند وقت پیش در روزنامه ساقی آذربایجان ، بصورت ویژه ای در مورد فدرالیسم اقتصادی مطالبی منتشر شد که جنابعالی هم نظری در این مورد ارائه نمودید. به نظر شما این تئوری تا چه میزان میتواند مفید باشد ؟
*بحث و مطالبه جدی ما افزایش اختیارات استان در حوزه اقتصادی است در موضوعاتی مانند تخصیص ارز ، ثبت سفارش و.. یقینا ما نیازمندی های خود را بهتر می دانیم علاوه بر این مساله اولویت های سرمایه گذاری را بهتر می دانیم. بعضی از طرح ها برای تصویب به مرکز می روند و مورد دست کاری قرار میگیرند ویا اینکه اولویت ها بعضا به درستی مطرح نمی شوند . دراین صورت است که خلاقیت و نوآوری مدیران شکوفا میشود ومیتوانیم به سمت ایجاد مزیت اقتصادی رفته و علی القاعده رقابت ها بین مدیران هم بیشتر شود .
– برای سرمایه گذاری بخصوص از نوع خارجی اش چه برنامه هایی داشته اید و یا دارید؟
*هرچند در سایه تحریم شرایط اقتصادی مان سخت شده اما بهترین فرصت را برای ما در حوزه سرمایه پذیری خارجی فراهم نموده اند، و اگر شرایط سیاسی مطلوب باشد اتتظار سرمایه گذاری بالایی را داریم. خودم بعنوان کسی که نخستین سرمایه گذاری خارجی را مدیریت کرده ام اعتقاد راسخی به این امر دارم و نتیجه سرمایه پذیری در سال ۸۲ را اکنون در لاله پارک می بینیم که انصافا تحولی در مدل های تجارت خرد در تبریز ایجاد نموده است.
زمانی که علی پولاد با تدبیر آقای سبحان اللهی برای سرمایه گذاری به تبریز دعوت شدند، من مدیر مرکز جدید التاسیس جذب سرمایه گذاری خارجی بودم که شرح اقداماتش بسیار مفصل است. بهر حال با تلاش های استانداری در سالهای ۸۲ تا ۸۴ این سرمایه گذاری شکل گرفت وراه برای ورود سرمایه خارجی به استان فراهم شد و این اقدام ما بعنوان پایلوت ، به کل کشور ابلاغ شد که از آذربایجان شرقی الگو بگیرید برای جذب سرمایه خارجی .متعاقبا شهرک سرمایه گذاری خارجی و .. پدید آمد که هنوز هم در حال پیشبرد امور هستیم .
البته در کنار این مساله بخش خصوصی را تشویق به استفاده از پول ملی کشورهای همسایه میکنیم که این امر هم زمینه سرمایه پذیری را ارتقا میدهد. البته مساله ای هم وجود دارد که ما نهادهای مشاور برای بخش خصوصی و بخصوص سرمایه پذیری باید داشته باشیم
– برای ورود تکنولوژی چه برنامه ای برای استان دارید . آیا شما هم تکنولوژی را معادل خط تولید میدانید و یا معتقد به لزوم واردات فکر وایده تکنولوژی هستید ؟
همچنانکه گفتم باید برای واردات تکنولوژی برنامه داشته باشیم .اولین مساله این است که تکنولوژی را خط تولید ندانیم . چرا که این مساله تقلیل دادن تکنولوژی به بعد فیزیکی است. تکنولوژی را هم باید بسازیم و هم وارد کنیم . در حوزه های دانش بنیان اقدامات خوبی انجام شده است اما مستندسازی تکنولوژی متاسفانه نداریم که بتوانیم به خوبی ارائه دهیم و برای آن بازار مناسب را تامین کنیم. در این بین نیازمند بنگاه واسط بازار و دانش آفرین هستیم .
در راستای ارتقای نقش مناسب خود ، دولت تصمیم گرفته منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی را به شرکت دولتی تبدیل نماید تا با ابزار بیشتری به ارائه خدمت در این زمینه بپردازد.
– از فرصتی که برای گفتگو با روزنامه ساقی آذربابجان اختصاص دادید سپاسگذارم.
* من هم برای روزنامه وزین و تاثیرگذار ساقی آذربایجان آرزوی توفیق روزافزون دارم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز