روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 665
  • 997,583
قصه پرغصه رتبه اول استان

مرکز آمار ایران ، تنها نهاد رسمی مجاز برای انتشار آمار کشور است ، هرچند دلیل تفاوت های سلیقه ای در آمارگیری و ارائه نتایج به رسانه ها، تفاوت های اندکی با داده های بانک مرکزی نیز وجود دارد اما بهرحال این آمار مورد اعتنای مسئولین و کارشناسان اقتصادی و سیاسی کشور بوده است .
در امار آخیری که مرکز آمار ارائه نموده ، استان آذربایجان شرقی در یکی از شاخص های مهم آماری یعنی نرخ تورم ماهانه خانوار، در صدر استانهای کشور قرار گرفته است .
البته در بقیه شاخص ها نیز وضعیت استان جزو استان های مشکل دار کشور اعلام شده است .
مرکز آمار اعلام کرده است درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ( یعنی تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۳۴/۹ درصد است. دراین میان ، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان سیستان وبلوچستان (۴۲/۶ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (۲۸/۸ درصد) است. یعنی خانوارهای ساکن استان سیستان و بلوچستان به طور متوسط ٧/٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان کرمان به طور متوسط ۶/۱ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به آبان ١٣٩۶ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.
بر اساس آمارهای منتشر شده توسط این مرکز ، بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور در آبان ماه مربوط به استان آذربایجان شرقی با ۴/۳ درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان همدان با ۱/۴ درصد افزایش بوده است. البته پس از آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد با ۴ درصد، کردستان با ۳/۷ درصد و خراسان شمالی با ۳/۶ درصد رتبه‌های دوم تا چهارم بالاترین تورم ماهانه را داشته‌اند.
گفتنی است در تورم نقطه ای نیز، آذربایجان شرقی با ۳۵۰۷ درصد جزو یکی از ۵ استان با تورم بالای کشور بوده است.
بر اساس نتایج به دست آمده در آبان ماه ١٣٩٧، بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به محصولات کشاورزی و لبنیات بوده است.
برای بررسی این که چرا استان آذربایجان شرقی این گونه نرخ تورم بیشتری نسبت به سایر استان ها دارد دو مقوله را می توان در نظر گرفت:
۱ – الگوی تورم. در بررسی این داده ها، نکته ظریفی وجود دارد آنهم عبارت است ازاینکه نرخ تورم در هر دو شاخص خود در استان های مرزی بالاست .اگر در الگوی مورد نظر دقت نمائیم، همترازی معنی داری بین ارقام مربوط به آذربایجان شرقی با استان های اردبیل و آذربایجان غربی وجود دارد.
۲ – خروج بی رویه کالا. موضوع دوم که تطابق معنی داری با الگوی تورم کشوری دارد ، صادرات کالاهاست. اگر دقت کرده باشید، دسته کالاهای کشاورزی و لبنیات بیشترین صادرات از مرزها را داشته اند و بنابراین بیشترین تورم را نیز به همراه داشته اند چرا که خروج کالا و کمیابی آن موجب افزایش تصنعی قیمت و بالارفتن نرخ تورم میگردد.
مرزهای استان نیز در ماه های گذشته محلی برای خروج کالاهای اساسی از استان بود که در اواسط ماه خروج کالا ممنوع گردید.
۳ – بی ثباتی سیاسی . نکته سومی که حتما باید مورد نظر قرار گیرد ، موضوع بلاتکلیفی استان به لحاظ مدیریت سیاسی بوده است. با قطعی شدن خبر کناره گیری خدابخش استاندار سابق، فاصله زمانی دو ماهه ای برای تعیین تکلیف مدیریت کلان استان صرف شد که دراین اثنا احتمالا برخی از دستگاه های مسئول دچار کم کاری هایی شده اند. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که رتبه کسب و کار استان در سه ماهه دوم، نخست کشوری بوده است و بنابراین تداوم این فضا میتوانست سمت و سوی سرمایه گذاری را برای نقدینگی موجود در استان فراهم نماید اما به نظر میرسد ، چنین نشده است.
درخاتمه باید گفت چنین به نظر میرسد که نخستین آزمون استاندار جدید کاهش نرخ تورم در استان خواهد بود تا ببینیم مدیریت علمی وی تا چه میزان در مرتفع شدن مشکلات اساسی استان توفیق خواهد داشت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز