روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
قطع برق چاه‌های آب با اتمام فصل کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: برق تمامی چاه‌های برق‌دار هم‌زمان با اتمام فصل کشاورزی در حوزه دریاچه ارومیه قطع‌شده‌اند.
مجتبی جلیل زاده در گفتگو با خبرنگاران از اجرای طرح تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی در سطح کشور خبر داد و گفت: آب‌های زیرزمینی نه‌تنها در استان آذربایجان شرقی بلکه در کل کشور دچار یکسری مشکلات شده و به لحاظ اینکه آب خوان‌ها زیرزمین هستند و به چشم نمی‌آیند به این مشکل اساسی پرداخت نمی‌شود.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی ادامه داد: خوشبختانه در استان آذربایجان شرقی به لحاظ مدیریتی که انجام‌یافته نسبت به سایر استان‌ها از نظر تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی در وضعیت مطلوبی قرار داریم.
وی آب‌های زیرزمینی را جزو منابع استراتژیک ذکر کرد، گفت: اگر خدای‌ناکرده آب‌های زیرزمینی از بین برود به‌هیچ‌عنوان قابل احیا نخواهد بود به همین دلیل تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
جلیل زاده، کنترل برداشت‌ها، جلوگیری از اضافه برداشت‌ها در چاه‌های مجاز را از پروژه‌های طرح تعادل بخشی و احیای آب‌های زیرزمینی برشمرد، افزود: ۵۰ درصد مشکلات ما از این است کسانی که مجوز بهره‌برداری از چاه‌های مجاز را گرفته‌اند میزان برداشت آن‌ها متناسب با پروانه نیست یعنی هراندازه‌ای که دوست دارند آب برداشت می‌کنند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه اضافه برداشت از چاه‌های مجاز به منابع آب زیرزمینی آسیب می‌زند، تأکید کرد: برای جلوگیری از اضافه برداشت‌ها کنتورهای هوشمند در چاه‌های آب نصب می‌شود که تاکنون بهره‌برداران و کشاورزان در این زمینه همکاری خوبی داشته‌اند اما سال ۹۷ آخرین سالی خواهد بود که چاه‌های آب به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.
وی اضافه کرد: تا به امروز با اقدامات انجام‌یافته و نصب کنتورهای هوشمند از ۳۰ درصد اضافه برداشت از چاه‌های آب آذربایجان شرقی جلوگیری کرده‌ایم و نهایت تا پایان سال آینده باید چاه‌های آبی استان می‌بایست تعیین تکلیف شوند.
جلیل زاده با ذکر اینکه شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی از حفر هرگونه چاه‌های غیرمجاز آب برخورد می‌کند، گفت: خوشبختانه مسئولان قضایی آذربایجان شرقی در این خصوص همکاری بسیاری خوبی دارند و حتی در برخی مواقع از شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز پیشروتر هستند و مدام پیگیری می‌کنند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی بر لزوم کنترل و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در سطح استان و حوزه دریاچه ارومیه تأکید کرد و افزود: با همکاری مدیریت توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی توانسته‌ایم برق چاه‌های آب مجاز حوزه دریاچه ارومیه در زمان غیر کشت قطع‌شده‌اند و به‌هیچ‌عنوان اجازه برداشت آب در حوزه دریاچه ارومیه در زمان‌های غیر کشاورزی نمی‌دهیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز