روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 357
  • 702
  • 1,334,558
قند خون پایین هنگام تولد و اثرات آن بر مغز

مطالعات جدید نشان می‌دهد نوزادانی که هنگام یا نزدیک تولد قند خون پایینی دارند، در سنین بین ۴ تا ۵ سالگی، دو تا سه برابر بیشتر در معرض مشکلات مربوط به تمرکز، حافظه، هماهنگی بصری- حرکتی، برنامه ریزی و حل مساله قرار دارند.
از هر شش نوزاد، یک نفر قند خون پایینی دارد. مطالعات محققان نیوزیلند در دانشگاه اوکلند نشان می‌دهد قند خون پایین نوزاد احتمال بروز مشکلاتی نظیر حافظه، برنامه ریزی، تمرکز و حل مساله را در سنین حدود ۴/۵ سالگی دو تا سه برابر افزایش می‌دهد.
این مطالعه نشان می‌دهد کاهش قند خون تاثیری بر عملکرد عمومی تفکر و بهره هوشی ندارد؛ بلکه مهارت‌هایی از قبیل عملکرد اجرایی و هماهنگی چشم و دست را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محققان احتمال می‌دهند کاهش این توانایی‌ها بر موفقیت‌های تحصیلی موثر باشد، ولی هنوز تاثیر دقیق آن مشخص نیست.
قند خون پایین در نوزادان ‘neonatal hypoglycemia’ نام دارد و یکی از مهمترین عوامل قابل پیشگیری آسیب‌رسان به مغز است. نوزادان زودرس و نوزادان متولد شده از مادر کم سن یا سن بالا یا مبتلا به دیابت بیشتر در معرض این اختلال قرار دارند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز