روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 137
  • 702
  • 1,334,338
قیمت مسکن امسال افزایش چندانی نخواهد داشت

یک کارشناس بازار مسکن روند معاملات مسکن در سال جاری را چندان روبه بهبود نمی داند و و معتقد است : بازار معاملاتی مسکن امسال نیز همانند سال گذشته بوده و تغییر چندانی ندارد و فقط از نوسانات اندکی برخوردار است.
دکتر مهدی سلطان محمدی در مورد وضعیت بهای مسکن طی شش ماه آینده افزود: تغییر این روند بستگی به سیاست های دولت جدید دارد که مهمترین آن مساله نرخ سود بانکی است زیرا با بالابودن بهره بانکی، احتمال به رونق رسیدن بازار مسکن بسیار اندک است. ولی اگر سیاست های مالی کشور به سمتی برود که فشار روی بانکها بیشتر باشد و بتوانند آنها را ضابطه مند کنند و بانک مرکزی نیز مداخله های موثرتری در جهت کاهش نرخ سود بانکی داشته باشد در اینصورت می توان انتظار داشت بخش مسکن رونق بهتری پیدا کند.
وی ادامه داد: همانطور که قبلا اشاره کردم نرخ مسکن در سال جاری با نوساناتی همراه بوده است به طوریکه در برخی ماه ها نرخ مسکن با کاهش ۶ درصدی ودر برخی در ماه ها با افزایش روبه رو بوده است. از آنجا که این نوسانات با فاصله زمانی یک ماه صورت گرفته نمی توان در خصوص وضعیت شش ماه آینده ارزیابی درستی داشت زیرا این نوسان حتما باید دریک دوره زمانی سه ماهه اتفاق بیفتد تا در آن صورت قضاوت کرد که این روند رو به افزایش است یا کاهش. عوامل روانی بسیاری ممکن است بر روی بازار مسکن تاثیر بگذارد و موجب این تغییرات کوتاه مدت شود.وی تاکید کرد :با شرایط حاضر روند رو به افزایش قابل توجهی در بازار مسکن مشاهده نمی شود .
این اقتصاد دان در خصوص روند نرخ اجاره در سال جاری نیز گفت: اجاره بهای مسکن هر ساله روند افزایشی داشته و دارد سال گذشته روند افزایشی ۱۰ درصد داشت و امسال هم همین روند و شاید اندکی بیشتر باشد و دلیلش هم این است که دیگر موجرها تمایلی به گرفتن رهن از مستاجر براساس نرخ قبلی ندارند، چراکه تاکنون رهن براساس نرخ بهره ۳۰ درصد حساب می شد و از آنجا که امکان بدست آوردن چنین بازدهی برای موجر وجود ندارد لذا موجر ترجیح می دهد مقدار رهن خود را کاهش داده و بیشتر اجاره ماهانه بگیرد. با وجود همه این اتفاقات می توان گفت افزایش نرخ اجاره همان حدود ۱۰ الی ۱۲ درصد خواهد بود.
سلطان محمدی در باره میزان افزایش سالانه اجاره بها نیز افزود: افزایش سالانه اجاره بها از طرف مالک، شامل قانون خاصی در ایران نیست که تعیین کننده درصد خاصی باشد و معمولا تابعی از نرخ تورم و نرخ مسکن است و مقداری هم ممکن است به وضعیت رونق و رکود بازار بستگی پیدا کند .به عنوان مثال در حال حاضر بسیاری از خریداران بالقوه مسکن ترجیح می دهند که پولشان را در بانک بگذارند و خود اجاره نشین باشند و این روش را به نفع خود بدانند که سود حداقل ۲۰ درصدی دریافت کنند و به عنوان اجاره عملا سالی ۵ الی ۶ درصد نسبت به سرمایه گذاری انجام شده اجاره پرداخت کنند

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز