روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تحزّب لازمه انتخابات استانی

اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که یکی از موارد مهم آن استانی شدن انتخابات، تبلیغات کاندیداها و .. بود در دستور کار کمیسیون امور داخلی شوراها قرار گرفته و با نظر نمایندگان عضو این کمیسیون تصویب شد.
یک فوریت این طرح در کمیسیون امور داخلی شوراها در حالی تصویب شد که پیش بینی شده ، در صورتی که کاندیداها بتوانند بیشترین رای را در سطح استان و ۲۰ درصد رای شهرستان را کسب کنند می توانند به مجلس راه یابند.
بی مقدار عضو این کمیسیون در پاسخ به سئوال خبرنگار روزنامه ساقی آذربایجان گفت: هنوز کلیات طرح به همراه یک فوریت آن تصویب شده است و در جزئیات هنوز نمیتوان با قاطعیت اظهار نظر کرد چرا که برخی از موارد آن نیازمند بررسی بیشتر است .
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس نیز با اشاره به جزئیاتی از این طرح گفته : کاندیداهایی که در صورت تصویب نهایی قرار است در انتخابات مجلس شرکت کنند باید متولد حوزه انتخابیه بوده و یا ۵ سال تمام در حوزه انتخابیه خود ساکن بوده باشند.
این طرح بعد ازبررسی های بیشتر به صحن علنی مجلس خواهد رفت و تا تصویب نهایی در مجلس راه نه چندان کوتاهی دارد.
این طرح هرچند مغایرتی با قانون اساسی ندارد اما نقاط قوت و ضعفی دارد که در روند تصویب آن باید مورد توجه قرار گیرد عبارتند از :
۱ – اجتناب از طایفه گرایی . یکی از مهم ترین آسیب های انتخاباتی مجلس، طایفه گرایی در شهرستان ها و حتی در خود تبریز است. بسیاری از کاندیداها با تکیه بر پتانسیل های قومی و قبیله ای خود و بدون توجه به شعارها و برنامه های انتخاباتی خویش میتوانند به مجلس راه پیدا نمایند که بعدها نیز آسیب های آن دامن کل کشور را فرا می گیرد.
۲ – متاسفانه این واقعیت موجود است که بسیاری از نخبگان سیاسی اقتصادی و اجتماعی ترجیح میدهند بجای شهرستان ها در تهران و یا تبریز به زندگی خود ادامه دهند و از همین روی در مواعد انتخاباتی از این مراکز وارد گود رقابت میشوند و در نتیجه شهرستان ها خالی از حضور نخبگان میشود.
البته این طرح نقطه ضعف بزرگی هم دارد آن هم همان سانترالیسم یا تمرکز قوای سیاسی و اداری در مراکز استان ها ست. اگر نماینده ای از کانال انتخابات استانی به مجلس راه یافت ، به مقدار زیادی از قید و بند شهرستان های کوچک رها خواهد شد و در نتیجه بعد از راه یابی به مجلس خود را معاف از توجه بیشتر به مناطق حاشیه ای خواهد دانست. اگر نماینده ای بخواهد رای بیاورد یقینا بیشترین توجه ها را به مناطق پرجمعیت یعنی مرکز استان خواهد داشت و سایر مناطق اهمیت رای کمتری خواهند داشت.
راهکار
اینکه انتخابات استانی شود به نظر میرسد ، بعد از فراهم شدن زیرساخت های منطقی آن اتفاقا میتواند عیار دمکراسی را نیز ارتقا دهد اما اگر چنین زیرساخت هایی وجود نداشته باشد یقینا موجب سردرگمی و نیز افزایش سو تفاهم ها و سو استفاده ها از موضوع انتخابات مجلس خواهد گردید که متعاقبا شاهد شکل گیری مجالس ضعیفی مانند آنچه امروز شاهدش هستیم خواهیم بود.
احزاب ، نخستین زیرساخت سیاسی لازم
در صورتی که احزاب واقعی دفاتر شهرستانی و روستایی خود را بصورت فعال درآورند بسیاری از این دغدغه ها مرتفع خواهد گردید. این پیشنهادها (استانی شدن انتخابات) برای ارتقای جایگاه مجلس ، بیراهه رفتن است و همه کارشناسان سیاسی معتقدند توسعه سیاسی و ارتقای جایگاه مجلس بدون توسعه و ارتقای جایگاه احزاب بعنوان دروازه ورود به سیاست ، ره به ترکستان بردن است .
ارتقای سطح اختیارات مسئولین محلی
حتی اگر نمایندگان شهرستان ها از سطحی استانی به مجلس راه پیدا نمایند بدون توسعه سطح اختیارات اداری در مرکز استان ها و شهرستان ها، نمایندگان بی یال و دمی خواهند بود که تنها از دغدغه توجه به مناطق حاشیه ای معاف خواهند بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز