روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 284
  • 778
  • 1,125,634
لبنیات پرچرب و خطر سرطان پروستات

چربی شیر گاو به‌طور میانگین ۳ تا ۴ درصد است و لذا هر محصول لبنی دارای مقادیر چربی بیشتر از آن پرچرب تلقی می‌شود، اما لبنیات کم‌چرب کمتر از ۲درصد چربی دارد. به‌رغم ارزش تغذیه‌ای زیاد شیر و لبنیات، مصرف بی‌رویه انواع پرچرب آنها نه تنها زمینه‌ساز چاقی و بیماری‌های قلبی – عروقی است، بلکه ممکن است موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان پروستات در مردان شده و سبب بدخیم شدن تومورهای خوش خیم پروستات می‌‌شود.
در ایران سرطان پروستات شایع‌ترین سرطان در بین مردان است. طی ۲۰ سال اخیر شیوع سرطان پروستات در کشور ۲ تا ۳ برابر بیشتر شده که چاقی و کم تحرکی علل شاخص آن هستند.
دلایل متعددی برای نقش مصرف لبنیات پرچرب در افزایش احتمال بروز سرطان پروستات در مردان عنوان شده است. مقادیر بیش از حد کلسیم موجب مهار کلسی تریول در بدن می‌شود؛ کلسی تریول یکی از متابولیت‌های ویتامین D است که مانع تکثیر غیرعادی سلول‌ها شده و لذا مهار کلسی تریول خطر سرطان را به همراه دارد. بنابراین اگرچه کلسیم موجود در لبنیات موجب پیشگیری از سرطان روده می‌شود اما مقادیر زیاد آن سبب سرطان پروستات می‌گردد. وجود فاکتور رشد شبه انسولین در شیر ممکن است موجب تکثیر بی‌رویه سلولی شود. هورمون استروژن داخل شیر و متابولیت‌های اسیدهای چرب احتمال سرطان زایی را به‌دنبال دارند.
بنابراین گرچه لبنیات پرچرب پرطرفدارتر از انواع کم چرب آن است، اما باید از مصرف بی رویه لبنیات پرچرب بویژه توسط مردان بالای ۴۰ سال پرهیز شود.
مقدار متعادل مصرف روزانه لبنیات به عواملی نظیر جنس، سن، وزن، تحرک بدنی، جیره غذایی، ژنتیک و… وابسته است، اما قدر مسلم این‌که مقدار لبنیات پرچرب مصرفی روزانه هر فرد باید به مراتب کمتر از مقدار لبنیات کم‌چرب مصرفی باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز