روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 130
  • 639
  • 1,435,166
لطمه بزرگ اقتصادی به استـان

برای پیشبرد بسیاری از امورات استان نیازمند پول هستیم و چون پول نداریم نمیتوانیم کاری کنیم.
این جمله، شاه بیت اغلب اظهار نظرهای متخصصان و کارشناسان والبته مسئولین محترم بخش های گوناگون استان است.
اما به نظر میرسد این جمله ، گزاره کاملی نیست .اجازه دهید بحث را به کمک اعداد پیش ببریم.
کل بودجه استان برای سال قبل ۲۶۰۰ میلیارد تومان بود که امسال هم احتمالا همان حوالی خواهد بود.البته اگر ۳۰۰میلیارد تومان اضافه پرداخت راه آهن بستان آباد – تبریز و چند ردیف دیگر را اضافه کنیم میشود ۳۰۰۰ میلیارد تومان.
کل پولی که دولت برای اداره همه بخش های استان و همه پروژه ها و.. می پردازد همین رقم است.
حال جالب است دقت کنیم کل مصرف پوشاک کشور ۸ میلیارد دلار است که حسب نظر کارشناس ستاد مبارزه با قاچاق کالا ۳ میلیارد دلار آن قاچاقی وارد کشور میشود.
یعنی حدودا ۳۰ هزار میلیارد تومان.
توجه کنید که استان ما بدلیل بازار بزرگ تبریز و همجواری با ترکیه، یکی از بزرگترین مبادی ورودی قاچاق پوشاک به ایران سهمی ۱۰درصدی از این قاچاق را میتواند داشته باشد.
یعنی حدود ۳ هزار میلیارد تومان پولی که نه جیب تولید کننده داخلی میرود و نه نقشی در درآمدزایی برای دولت دارد و البته آسیب های قابل تاملی هم به اقتصاد استان وارد میکند.
رقمی معادل بودجه کل استان ، جلوی چشم همه مان بصورت قاچاقی و البته تخریبی وارد استان میشود ، نقش منفی مهمی در ورشکستگی تولید کنندگان ایفا میکند و ما هم دنبال نخود سیاهی بنام بودجه دولتی برای پیشبرد امور هستیم. این پول در واقع مستقیمابه جیب تولید کننده خارجی می رود و هیچ نقش مثبتی دراقتصاد استان ایفا نمی کند.
حال میتوان پرسید چکار باید کرد؟ کاملا معلوم است. سازمان صمت استان و اتحادیه پوشاک بهمراه تعزیزات در این ایامی که منتهی به موعد خرید بزرگ شب عید است ، با حرکتی جدی هر آنچه در بازار پوشاک وجود دارد و شناسه کالا ندارد را از چرخه فروش خارج کنند.
حتی اگر مسئولین ذیربط بتوانند نصف این اجناس را از چرخه فروش خارج کنند در واقع به اندازه ۱۵۰۰ میلیارد تومان به نفع اقتصاد کشور و استان عمل کرده اند.
قطعا اگر جنس قاچاق امکان ورود نداشته باشد، جنس تولید داخل با قدرت رقابت مناسبی به بقا و دوام و حتی توسعه خود خواهد اندیشید .
البته لازمه تحقق چنین آرزویی توافق همه طرف های این معادله اعم از دولت و مردم و بازار و تولید کننده است. اما باید باور کنیم ما اولین هستیم و در این مسیر میتوانیم ضمن موفقیت الگویی برای کل کشور باشیم .میتوانیم تهدیدی ۳۰۰۰ میلیارد تومانی بنام پوشاک قاچاق را به فرصت اشتغالزایی برای دهها هزار همشهری مان تبدیل کنیم .بشرط اینکه باور کنیم و بخواهیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز