روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
لیزرهای کم توان سرطان زا نیستند

لیزر کم توان یا کم شدت تکنولوژی پیچیده‌ای است که توانسته پزشکان را در درمان و کنترل بسیاری از بیماری‌ها یاری دهد. در حقیقت لیزر‌های کم‌توان با چهار اثر کلی ضد التهابی، ضد دردی، ایمنولوژیکی و متابولیکی همانند یک دارو در کاهش عوارض بیماری‌ها و بهبود کیفیت زندگی بیماران سودمند هستند، اما بسیاری از بیماران با ترس از سرطان زا بودن لیزر، از آن دوری می‌کنند.
دکتر رضا فکرآزاد با تأکید بر اینکه انرژی لیزر مورد استفاده در پزشکی، سرطان زا نیست به «ایران» می‌گوید: لیزر نه تنها آسیب زا نیست بلکه استفاده از آن می‌تواند در افزایش دقت در هنگام درمان و همچنین افزایش سرعت بهبودی مؤثر باشد.
رئیس انجمن پزشکی لیزری می‌افزاید: از آنجایی که فوتون‌ها با انرژی زیر ۳۰۰ نانومتر می‌توانند سلول‌ها را یونیزه کنند و به سرطانی شدن سلول‌ها منجر شوند، از لیزرهایی با انرژی ۶۰۰ تا ۱۰۰۰نانومتر استفاده می‌شود تا بیمار با مشکل یا عارضه‌ای مواجه نشود. به عبارت ساده‌تر لیزرهای کم توان پزشکی به عمق نفوذ نمی‌کنند بنابراین نمی‌توانند به سلول‌ها صدمه بزنند و سرطان زا باشند. وی در خاتمه خاطرنشان می‌کند: لیزرهای کم توان در کاهش عوارض ناشی از سرطان هم مؤثر هستند برای مثال متخصصی که کاملاً به اصول استفاده از لیزر آشنا است می‌تواند از آن در ترمیم و بهبودی زخم‌های دهانی ناشی از شیمی درمانی استفاده کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز