روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 65
  • 420
  • 1,435,521
ماجرای تفویض ثبت سفارش استانی

علی جهانگیری در نشست تخصصی با اعضای هیئت مدیره انجمن صنایع همگن برد و الکترونیک و اعضای هیئت مدیره انجمن صنایع همگن آسانسور و پله برقی خبری را مطرح نمود مبنی بر این که اختیار بررسی درخواست‌های ثبت سفارش واردات واحدهای تولیدی و تجاری از سوی وزارت مربوطه به سازمان‌ صنعت، معدن و تجارت استان‌ ابلاغ شده است و امیدواریم در ادامه مسیر شاهد تسهیل فرآیند ها در این بخش باشیم.
ظاهرا این خبر، از جنس خبرهای خوش تفویض اختیارات است برای اهالی تولید در استان. چرا که بسیاری از تولید کنندگان استان لنگ واردات مواد اولیه یا قطعات مورد نیاز برای تولید نهایی خود هستند. اما تعقیب خبر نشان از آن دارد که این ماجرا نفع چندانی برای همه تولید کنندگان نخواهد داشت. ناگفته پیداست بخش از فعالین صنعتی استان ، حتی به این سطح از وعده ها نیز راضی اند.
از آقای نجاتی ، رییس سازمان صنعت معدن و تجارت می پرسیم این تفویض چه کمکی برای استان مان خواهد کرد؟ وی در پاسخ به این سئوال با تاکید بر درستی تفویض اختیار به استان ها، گفت: ثبت سفارش کالاهای اساسی که با نرخ ۴۲۰۰ تومانی انجام می پذیرد کماکان متمرکز از سوی تهران خواهد بود اما ، صفر تا صد ثبت سفارش واحدهای تولیدی و سرمایه ای کارخانجات با ارز نیمایی ، از خود استان انجام خواهد پذیرفت. موضوعی که اتفاقا مورد انتقاد تولید کنندگان است و حتی بارها در روزنامه ساقی آذربایجان گزارشات متعددی در خصوص لزوم تفویض اختیار ثبت سفارش کالاهای واسطه ای یا مواد اولیه کارخانجات تولیدی استان مخابره شده است. در آن گزارشات موارد متعددی ذکر شده بود که نشان می داد بسیاری از تولید کنندگان شرط بقای خود در بازار را برخورداری از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای مورد نیاز و مواد اولیه می دانند اما فاصله ارز نیمایی با ارز دولتی به قدری زیاد است که آنها به جرات می گویند این تولید به صرفه نخواهد بود. البته آنها حق دارند ، چرا که شرایط تحریمی از سوی دولت به آنها تحمیل شده است و دولت نیز در عوض بایستی حمایت کامل خود از تولید کنندگان را عملی نماید.
اما بخش دیگری از تولید کنندگان حتی به اختصاص ارز نیمایی هم دل خوش کرده اند. مثلا قطعه سازان .
پاشایی از انجمن قطعه سازان کشور در پاسخ به سئوالمان در خصوص این تفویض اختیار برای ارز نیمایی می گوید: هرچند دلخوش به این وعده ها نیستیم، اما حتی اگر همین ارز نیمایی را هم بموقع در اختیار تولید کننده قرار دهند تا نسبت به واردات مواد اولیه مورد نیاز خود اقدام کنند قدمی است برای جلوگیری از فاجعه ورشکستگی قطعه سازی استان . او می گوید حتی از تولید ساچمه هم ناتوان هستیم و باید از چین وارد نماییم و این در حالی است که ارز به درستی تخصیص نمی یابد و وارد کنندگان مجبور هستند برای تراکنش مالی از صراف ها استفاده نمایند که خود این امر موجب افزایش ۸ درصدی هزینه های آنها میشودو این یعنی فاجعه برای تولید کننده ، چرا که قدرت رقابت را از او به کلی می گیرد.
اکنون که دیگر در بودجه سال ۹۸ تکلیف محل هزینه کرد ارز ۴۲۰۰ تومانی به کلی تعیین شده است ، انتظار میرود نمایندگان استانی با تلاش و جد و جهد خود ، لا اقل برای برخورداری مناسب و شایسته استان از همین ارز نمایی ، زمینه را برای نجات تولیدکنندگان استان از ورشکستگی بیشتر را فراهم نمایند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز