روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۴/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 129
  • 416
  • 1,296,520
ماجرای پیامکی که متعلق به سیم‌کارت شما نیست !

ارزان بودن سیم‌کارت‌ها بعضا باعث شده تا افراد در نگهداری سیم‌کارت‌ها دقت لازم را نداشته و در پی آن چندین سیم‌کارت داشته باشند، در حالی که نمی‌دانند که این سیم‌کارت‌ها کجا و در دسترس چه کسی است. عدم دقت در نگهداری سیم‌کارت ممکن است باعث شود این سیم‌کارت در دسترس افراد سودجو قرار گیرد و آن‌ها با فعال کردن سیم‌کارت، در شبکه‌های اجتماعی عضو شده و به فعالیت‌های مجرمانه اقدام کنند.
از طرفی درصورت هرگونه ایجاد مزاحمت از طریق سیم‌کارت و یا ارتکاب اعمال مجرمانه، این مالک سیم‌کارت است که در وهله‌ی اول باید در محاکم قضایی پاسخگو باشد، زیرا قانون وی را دارنده سیم‌کارت می‌شناسد؛ هرچند بعد از بررسی‌های فنی می‌توان مشخص کرد که این تماس از سوی وی صورت نگرفته است، اما قانون در ابتدا مالک سیم‌کارت را می‌خواهد و وی باید پاسخ‌گوی محاکم قضایی و شاکی باشد تا بعد که مجرم اصلی شناسایی شود.
به همین دلیل به دارندگان سیم‌کارت‌ها توصیه شده حتما در نگهداری سیم‌کارت‌های خود دقت لازم را داشته باشند و سیم‌کارت‌هایی را که نیاز ندارند، حتما از طریق اپراتور مربوطه غیرفعال کنند و به هیچ وجه سیم‌کارت تلفن همراه خود را در اختیار دیگران قرار ندهند، زیرا هرگونه استفاده خلاف قانون، عواقب آن بر عهده مالک اصلی سیم‌کارت بوده و وی مقصر شناخته خواهد شد.
هنگام خرید و فروش سیم‌کارت توسط کاربر، درصورتی که وی پیش از این، شماره تلفن خود را در سامانه وارد کرده باشد، خرید سیم‌کارت از طریق پیامک به او اطلاع داده می‌شود. اما برخی از کاربران این موضوع را مطرح کردند که پیامک‌هایی برای آن‌ها ارسال شده که از خرید و فروش سیم‌کارت با کد ملی آن‌ها خبر می‌دهند، در صورتی که خودشان به خرید و فروش اقدام نکرده‌اند.
اگر چنین اتفاقی برای شما رخ داد، باید با مراجعه به سامانه استعلام تعداد خطوط مشترکین، از سیم‌کارت‌هایی که به نام شماست، مطلع شوید. اگر سیم‌کارتی که در این سامانه وجود داشت، توسط شما خریداری نشده، شخصا به دفاتر خدمات مشترکین اپراتورها مراجعه کرده و با ارائه کارت ملی از خطوطی که ممکن است بدون اطلاعتان با کد ملی شما ثبت شده باشد، آگاه شده و برای قطع هر یک از سیم‌کارت‌ها اقدام کنید.
اما درصورتی که در این سامانه سیم‌کارتی غیر از سیم‌کارت‌هایی که به نام شماست وجود ندارد، با وجود این هم‌چنان پیامک‌هایی مبنی بر خرید و فروش سیم‌کارت با کد ملی دریافت می‌کنید، ممکن است این خرید و فروش توسط صاحب سیم‌کارت دوم گوشی شما انجام شده باشد. درواقع گوشی‌های دوسیم‌کارته این قابلیت را دارند که از هر دو سیم‌کارت واردشده پیامک دریافت کنند و این موضوع می‌تواند این شک را در کاربر ایجاد کند که سیم‌کارت اشتباهی به نام او ثبت شده است.
بنابراین اگر پیامی دریافت کردید مبنی بر این‌که سیم‌کارتی با کد ملی شما ثبت شده است، اما خودتان سیم‌کارتی را دریافت نکرده باشید، ابتدا باید به سامانه‌ی رگولاتوری مراجعه کنید؛ اگر شماره سیم‌کارتی که پیامک آن برای شما فرستاده شده است به نام شما نباشد، ممکن است این سیم‌کارت متعلق به کاربری باشد که مالک سیم‌کارت دوم گوشی دوسیم‌کارته‌ی شماست.
با راه‌اندازی سامانه‌ استعلام تعداد خطوط مشترکین برای احراز هویت و ساماندهی سیم‌کارت‌ها توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در نشانی اینترنتی mobilecount.cra.ir،کاربران می‌توانند از تعداد خطوطی که با کد ملی آنان ثبت شده، آگاه شده و نسبت به غیرفعال کردن خطوطی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنند، اقدام کنند.
هم‌چنین کاربران می‌توانند علاوه بر استفاده از سایت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با ارسال کد ملی مالک خط به یکی از شماره‌های ۳۰۰۰۱۵۰ و ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت، نسبت به استعلام تعداد خطوط ثبت‌شده به نام خود اقدام کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز