روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 542
  • 1,001
  • 1,356,881
مالیات پاشنه آشیل اقتصاد

همین چهارشنبه هفته پیش بود که در معیت استاندار در بازدید شهرک سرمایه گذاری خارجی تبریز ، شاهد گلایه واحدهای تولیدی از اداره مالیات بودیم. اداره ای که به گفته واحدهای تولیدی از پر زدن گنجشک در کارخانه هم مالیات میخواهد . آنها به زبان بی زبانی هرچند در لفافه انتقاد از مالیات، اما ناخواسته به قوی بودن سیستم های شناسایی و اخذ مالیات صحه میگذاشتند. آن سخت گیری ها را اگر در کنار اخباری که از فرار مالیاتی و میزان آن در کشور منتشر می شود بگذاریم به تناقض عجیبی می رسیم. آن سیستم سخت گیر که به گفته مودیان مالیاتی مراعات حال احدی را نمی کند ، سوراخی به بزرگی ده ها هزار میلیارد تومانی دارد؟ باورش کمی سخت است. اما در صورت صحت آن عملا چیزی جز یک پاشنه آشیل بزرگ برای اقتصاد نمی تواند باشد. چرا که فرار مالیاتی معنایی جز رانت و عدم شفافیت اقتصادی نمی تواند داشته باشد و در این شرایط هیچ اقتصادی نمیتواند به سمت پیشرفت و توسعه قرار گیرد.
معافیت مالیاتی
بودجه سال ۹۸ برای بدترین شرایط ممکن تنظیم شده است . این یکی از مهمترین جمله های کارشناسی در خصوص بودجه است که از زبان نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور ، شنیده شده است . گزاره ای که تقریبا همه با آن موافق اند.شرایط کشور بخصوص در بعد اقتصادی اش اصلا مناسب نیست . شاه بیت شرایط نامناسب اقتصادی اما کاستن از هزینه هاست یعنی صرفه جویی و قناعت در همه امور. چه اینکه رییس جمهور در خردادماه سال ۹۷ و بعد از آغاز جهش نرخ دلار رو به روی مردم در تلویزیون نشست و گفت: دولت کمربندها را محکم بسته است .
هرچند رفتارهای دولتمردان بعدا این گزاره را نقض کرد اما موضوع مهمتر، سخنان نوبخت بود مبنی بر اینکه ۵۰ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی پنهان داریم برای نهادهای مختلف. منظور او از این جملات محافظه کارانه معافیتی است که برای نهادهای خارج از اراده دولت که سهم بزرگی از اقتصاد کشور را در دست دارند در نظر گرفته شده است . نهادهایی مانند آستان قدس رضوی که ریالی مالیات پرداخت نمیکند، ارگان های نظامی ، بنیاد مستضعفین، بنیاد برکت و ..
فرار مالیاتی
ابوترابی امام جمعه موقت تهران ، اما صریح تر از همه در این خصوص سخن می گوید. او معتقد است بین ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم . این یعنی اینکه نصف اقتصاد فعال کشور از دادن مالیات فرار می کند . این جمله به معانی مختلف میتواند تفسیر شود بطوریکه از فرار مالیاتی فعالین اقتصادی تا معافیت نهادهای اقتصادی خارج از اراده دولت را می تواند در بر بگیرد.
از شریفی مدیر کل امور مالیاتی استان پرسیدیم فرار مالیاتی چگونه رخ میدهد؟ او پاسخ می دهد فرار مالیاتی وجود دارد و کسی هم منکر آن نیست . یکی از دلایل این امر عدم وجود بانک اطلاعاتی منسجم در کشور است که با آمدن طرح جامع مالیاتی این نقیصه تا حدود زیادی رفع خواهد گردید. طرح جامعی که بر اساس قانون ماده ۱۶۹ مکرر ایجاد خواهد گردید و در سامانه مذکور تمام فعالیتهای اقتصادی درآن ثبت خواهد شد و عملا امکان فرار مالیاتی هم از بین خواهد رفت.
بی مقدار نمانیده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالمان در خصوص چگونگی فرار مالیاتی می گوید: با عملیاتی شدن طرح جامع بسیاری از مشکلات حل می تواند حل بشود.
وی معتقد است این سیستم مختص دولت نبوده و همه گردشهای مالی کشور اعم از قوه قضائیه و نهادهای نظامی و .. را کنترل خواهد نمود. وی ارتباط این موضوع با fatf را نیز مورد تاکید قرارداده می گوید: همین امسال با عملیاتی شدن بخشی از این قانون از فرار مالیاتی ۱۳۲۰۰ میلیارد تومان پول ممانعت شد.
بهرحال از جمع بندی مجموع نگاه ها میتوان تاکید کرد فرار مالیاتی در کشور وجود دارد و تنها راه مقابله با آن، ایجاد نظام جامع مالیاتی کشور و حذف تمامی مستثنیات از آن است. امری که در این وانفسای اقتصادی دیگر بعنوان یک راه حل مطرح نیست بلکه بعنوان تنها راه حل پیش چشم تصمیم گیران نظام قرار دارد. چراکه اگر مساله مالیات به صورت عادلانه ای حل نشود، این امکان را دارد که به تنهایی ضربه مهلکی بر اقتصاد کشور وارد نماید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز