روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
ماموریت نتانیاهو در عمان

vqhسفر بی نظیر نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس به پادشاهی عمان و استقبال گرم سلطان قابوس از وی هم موجب تعجب ناظران سیاسی و هم زمینه ساز ارائه تحلیل های ضد و نقیضی در خصوص آینده منطقه شد.
دو روز بعد از این دیدار بود که وزیر گردشگری اسرائیل هم در رویدادی بی سابقه از مسجد بزرگ امارات متحده عربی دیدن نمود. اغلب تحلیل ها بر این مدار می چرخید که احتمالا ائتلاف جدیدی علیه ایران در حال شکل گیری است و عمان که جزو معدود دوستان ایران در منطقه است به سمت اسرائیل و آمریکا غش خواهد نمود.
اما آگاهان امر اعتقاد دیگری دارند. به نظر میرسد این دیدارها تا حدود زیادی با موضوع قتل خاشقچی در ارتباط است .
قتل مفتضحانه روزنامه نگار ارشد عرب در ترکیه توسط آل سعود که موجب وهن این حکومت بی آبرو در مناسبات جهانی شد، یک نتیجه بسیار مهم داشت . آن نتیجه این بود که اعتماد ترامپ برای تکیه بر این کشور برای انجام پروژه بسیار مهم معامله قرن بر باد رفت. معامله قرن یک برنامه استراتژیک تدوین شده از سوی آمریکا برای حل نهایی مساله اسرائیل و فلسطین .
در این فرایند موضوعاتی نظیر انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس و انتقال بخشی از ساکنان غزه به صحرای سینا و همچنین تعیین و به رسمیت شناختن شهرک ابودیس به عنوان پایتخت تشکیلات خودگران مطرح شده است .
در مقابل این امتیازات مقرر بود تا عربستان سعودی ۱۰ میلیارد دلار به تشکیلات خودگردان (حق السکوت) پرداخت نماید .
فارغ ازاینکه این معامله با این مختصات و مشخصات تا چه حدودی قابلیت اجرایی دارد ، مساله بسیار مهم تغییر بازیگر مهم منطقه از عربستان به عمان است. گفته میشود طراح اجرایی این برنامه شخص بن سلمان بوده است که با آبروریزی انجام شده در قتل خاشقچی ، آمریکا تلاش میکند این نقش مهم وساطت بین فلسطینیان و اسرائیل را به عمان منتقل نماید . دیدار نتانیاهو با سلطان قابوس، به نظر میرسد نخستین گام در طی این فرایند انتقال بوده باشد که معنایی جز پذیرش این نقش از سوی سلطان نمیتواند داشته باشد. نکته مهم دیگر نیز این است که با توجه به تحلیل فوق ، به نظر میرسد هیچ تغییری در روابط عمان با تهران بوجود نخواهد آمد و اتفاقا تماس های دیپلماتیک دو کشور افزایش نیز خواهد یافت.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز