روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 280
  • 749
  • 1,336,765
«مانع‌تراش‌ها» خداحافظی می‌کنند؟

پای حرف فعالان سیاسی غیر تهرانی که بنشینیم، گلایه‌های بسیاری برای گفتن دارند. از مشارکت پایین سیاسی مردم در فعالیت‌های مختلف گرفته تا زمینه نامناسب برای رشد پتانسیل جوانان و بی‌عدالتی‌های موجود در عرصه مدیریتی، درددل‌هایی است که می‌شنویم.
اگر علت این وضعیت را از آنها جویا شویم، هرکدام دلایل منطقی و غیرمنطقی بسیاری را پشت‌سر هم ردیف می‌کنند، اما نکته‌ای که بسیاری از آنها بر آن اتفاق نظر دارند، ناکارآمدی بسیاری از استانداران و فرمانداران است که قادر نیستند انتظارات موجود را برطرف کنند. از سال ۹۲ به این سمت که حسن روحانی رئیس جمهور کشور شد، دغدغه‌مندان و دلسوزان کشور پا به عرصه گذاشتند تا هرکدام به سهم خود، قدمی برای اصلاح و بازسازی کشور بردارد. مشکلات فراوانی در شهرها و شهرستان‌های مختلف کشور وجود داشت که باعث می‌شد، دشواری کار برای این فعالان بیشتر شود. یکی از مهمترین این دشواری‌ها، استانداران و فرمانداران ناهمسو با جریان اعتدال و اصلاح‌طلبی بودند. انتخابات ۹۶ اما بارقه‌های امیدواری را در دل همه کسانی که در شهرهای خود برای آبادی کشور تلاش می‌کردند، دوچندان کرد. روحانی در آستانه انتخابات به این شهر و آن استان سفر می‌کرد تا از نزدیک پای درددل مردم بنشیند. او متوجه گلایه‌مندی‌های آنها نسبت به وزارت کشور شد.
رئیس جمهور در ایام انتخابات، گلایه‌ها و دغدغه‌های موجود را دریافته بود و در یکی از سخنرانی‌های خود باتوجه به این مطالبات اظهار کرد که برخی کارها با رای ۱۸ میلیونی انجام شدنی نیست و پشتوانه محکم‌تری را می‌طلبد. این جمله باعث شد که فعالان شهرستان‌ها «پاشنه‌های خود را ور بکشند» و با تلاشی بیشتر، برای مشارکت مردم و حمایت از دکتر روحانی تلاش کنند. نتیجه آن نیز «رای ۲۴ میلیونی» مردم کشور به گفتمان اعتدال و اصلاحات شد. اکنون پشتوانه و حمایتی بی‌نظیر از سمت مردم در پشت سر روحانی وجود دارد که او را قادر می‌سازد گره‌ها و مشکلات مردم را حل و فصل کند. اکنون رئیس جمهور همه زحمات شبانه‌روزی و تلاش‌های بی‌منت فعالان سیاسی در شهرهای مختلف را فراموش نمی‌کنند، چه اگر کوشش‌ آنها نبود، مشخص نبود که سرنوشت انتخابات چطور رقم می‌خورد. تبلیغات میدانی، برگزاری سخنرانی‌، گفت‌وگوی رودررو و توضیح مشکلات دولت یازدهم به مردم، تشریح برنامه‌های روحانی و… گوشه‌ای از اقدامات فعالان ستادی و حتی فعالان غیر ستادی روحانی در کشور بود که باعث شدند حماسه ۲۹ اردیبهشت رقم بخورد و اعتبار بی‌نظیری را در این شرایط به‌هم‌ریخته منطقه و دنیا برای ایران کسب کند. اکنون روحانی می‌تواند با این حمایت قاطعانه‌ای که پشت‌ سر دارد، برنامه‌های خود را برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم اجرایی کند و با دست بالاتری در مناسبات بین‌مللی حاضر شود. رئیس جمهور با رای ۲۴ میلیونی مردم، کارهایی که در دولت یازدهم نتوانست به‌سرانجام برساند را محقق خواهد کرد و موانعی که برای او به وجود آمد و به وجود آوردند را کنار خواهد زد. یکی از نخستین گام‌ها، هموار کردن مسیر و تحقق مطالبات همان فعالانی است که در ایام انتخابات برای روحانی تلاش کردند. مطالباتی که برآمده از دغدغه آنها بوده است که یکی از آنها، بهبود و اصلاح وضعیت فرمانداری‌ها و استانداری‌ها است.
شاید یکی از بزرگترین دلایلی که کارنامه رحمانی‌فضلی در دولت یازدهم نقد می‌شد، عملکرد او در شهرستان‌ها بود. تعیین و انتخاب استانداران و فرماندارانی که همسو با دولت نیستند و به جای پیگیری برنامه‌هایی که مورد حمایت اکثریت ملت بوده، برای دولت مانع‌تراشی می‌کردند، نقدی بود که به وزیر کشور وارد می‌شد. پس از روی کار آمدن دولت دوازدهم و رای اعتماد بالایی که رحمانی فضلی از مجلس گرفت، نوبت به اجرای برنامه‌ها و مطالبات ۲۴ میلیونی رسیده است. او در نخستین گام باید وضعیت فرمانداران و استانداران خود را تغییر دهد و تلاش کند از چهره‌هایی استفاده شود که به برنامه‌های دولت اعتقاد داشته باشند و برای اجرای آنها حاضر به هزینه دادن باشند. وزیر کشور، در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران در خصوص فرمانداران و استانداران، وعده‌ «تغییر» داد و این می‌تواند نخستین آزمون برای رحمانی فضلی و دستگاه دولت دوازدهم باشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز