روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 564
  • 1,001
  • 1,356,903
مجلس بی پناه یا تهمت بی گواه

اینکه مجلس در راس امور نیست، جای شکی ندارد. اینکه کارکرد پارلمان رضایت بخش نیست آن هم جای خود .اینکه اصلا دلیل ضعف کارکرد مجلس و مجلسیان چیست و از کجا ریشه گرفته است هم مسایل قابل تاملی هستند که هرکدام مجال مفصلی برای بحث می طلبد .اما اینکه این گزاره ها سبب شود هر کس و ناکسی همه مجلسیان رو به یک چوب مورد نوازش قرار دهد هم درست نیست.
هفته پیش آقای پزشکیان نماینده مردم تبریز و نایب رییس مجلس این مساله را در نطق خود طرح نمود. وی با انتقاد از یکی از روحانیون کشور که گفته بود: از این مجلس شرم میکنم به درستی اظهار داشت، مجلس متشکل از ۲۹۰ نفر است و این حکم کلی همه را در برمیگیرد. خوشبختانه در آموزه های دینی فراوانی بر حرمت انسان ها تاکید شده و نقیضی هم وجود ندارد که بتوان بر مبنای آن عملکرد صد نفر را به پای حساب حتی یک نفر نوشت .
البته پزشکیان از جایگاه نائب رییسی مجلس وظیفه دفاع از اقتدار مجلس را هم داشته است .متاسفانه این بدعت ناپسند، یعنی رگه های تکفیر در رفتار نخبگان سیاسی و اجتماعی در حال ترویج است و طرح یک اتهام کلی علیه یک نهاد یا ارگان تلاش میکنند کار خود و مخاطب خود را راحت کنند.
مثلا وقتی کریمی قدوسی می گوید ۵۰درصد نمایندگان مجلس برانداز هستند از همان مدل فکری استفاده میکند . در این مدل ،گوینده بدون اینکه خودرا نیازمند ارائه اطلاعات جزیی و دقیق بداند، با طرح یک حکم کلی هم خود و هم مخاطب خود را از شر سختی استدلال و ادله و آزمون عملکرد یک به یک اجزا می رهاند .
کوتاه سخن آنکه، ارائه پاسخ به سوالات بعضا سخت مخاطبین ، گاها بسیار دشوار است اما معیار و ملاک تقوی هم رعایت حدود در چنین شرایط سخت است و عملا در چنین شرایطی معنا و مفهوم پیدا میکند.
اگر توانستیم با رعایت ظرافت ها ، هم حقی بر گردنمان نیفتد و هم حق گویی کنیم هنرکرده ایم وگرنه چوب منت و شماتت بر سر مجلس بی پناه زدن هنر نیست.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز