روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
محرومیت زدایی روستاها، فلسفه تشکیل جهادسازندگی

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: محرومیت زدایی و توسعه کالبدی روستاها، فلسفه تشکیل جهادسازندگی در ۲۷ خرداد سال ۵۸ به فرمان امام راحل (ره) بود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس اکبر فتحی در گرامیداشت هفته جهادکشاورزی و سالروز تشکیل جهادسازندگی به فرمان امام راحل با حضور در برنامه سحرلر شبکه سهند ، ضمن بیان این مطلب افزود: قبل از انقلاب زیرساختهای روستایی اعم از آب، برق، گاز، بهداشت و راه روستائی در اکثر روستاهای کشور وجود نداشت، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و حاکمیت نظام و عدالت اجتماعی، سازمان جهادسازندگی با اجرای طرحهای توسعه روستائی، مدرسه سازی و بهداشت روستاها در مسیر تحقق اهداف والای حضرت امام که همانا محرومیت زدایی از مناطق روستائی و محروم بود گام برداشت.
وی اظهار کرد: در ادامه و پس از ادغام وزارتین جهادسازندگی و کشاورزی، اشتغال و اقتصاد روستائی مورد توجه قرار گرفت تا حرکت جهادی در راستای توسعه اشتغال و اقتصاد روستائی شکل گیرد. مهم ترین وظیفه سازمان جهادکشاورزی تامین امنیت غذایی است، امنیت غذایی یعنی تولید غذای سالم و کافی برای جمعیت موجود انسانی و در این راستا با تولید محصولات ارگانیک هیچگونه از نهاده های شیمیایی استفاده نمی شود و در صورت ضرورت استفاده ، در حدی است که بقایای آنها در محصول نماند و سلامتی مصرف کننده را تهدید نکند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه در حال حاضر تولید محصولات دیم در استان غالب است، تصریح کرد: تولید محصول استراتژیک گندم در استان غالباً بصورت دیم صورت می گیرد و این محصول سالم و یا به عبارتی ارگانیک است، سعی و تلاش می کنیم تا به سمت کاهش نهاده های شیمیایی گام برداریم و تولید محصولات سالم کشاورزی را افزایش دهیم.
مهندس فتحی با خاطرنشان کردن این موضوع که سازمان جهادکشاورزی استان با اجرای سیاست های حمایتی و هدایتی از کشاورزان و تولید کنندگان کشاورزی حمایت می کند، گفت: سیاست های هدایتی شامل برگزاری کلاسهای آموزشی و ترویجی می باشد که سعی دارد دانش نوین و روز را به سر مزرعه و واحدهای تولیدی ببرد و با تلفیق آن با تجربه کشاورزان، ارتقاء عملکرد و افزایش بهره وری را محقق سازد. سیاستهای حمایتی در قالب ایجاد زیرساخت های کشاورزی در عرصه های کشاورزی، کشاورزان و بهره برداران این بخش را مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار می دهد، به عنوان مثال ما در زمینه آبیاری با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم برای استفاده بهینه از منابع آبی سیاستهای تشویقی وجود دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: دولت با پرداخت ۸۵ درصد هزینه های آبیاری تحت فشار اعم از قطره ای و بارانی، تامین اعتبارات شبکه های آبیاری، لایروبی قنوات و بهسازی کانالها از منابع دولتی، ارائه تسهیلات بانکی، تامین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی و تخصیص تسهیلات تکلیفی که خود وزارتخانه تکلیف کرده و با بانکهای عامل قرارداد می بندد، سعی دارد کشاورزان را در تولید بیشتر و سالم تر محصولات کشاورزی یاری و حمایت نماید.
مهندس فتحی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به ریسک فعالیت های کشاورزی به لحاظ انجام آن در محیط های باز، تصریح کرد: بیمه محصولات کشاورزی می تواند بخش زیادی از خسارات وارده از حوادث قهری را جبران نماید، صندوق بیمه محصولات کشاورزی در صورت خسارت ۱۰۰ درصدی محصولات، غرامت آن را در آن واحد و حداکثر تا یک ماه پرداخت می نماید.
وی از افتتاح ۶۲ پروژه کشاورزی با اعتباری بالغ بر ۴۷۵ میلیارد ریال، به مناسبت گرامیداشت هفته جهادکشاورزی در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز