روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 52
  • بازدید دیروز: 1,235
  • کل بازدید ها: 831,937
مداحان از بازیگران‌ کلیدی صحنه‌ سیاست

اگرچه تعداد کمی از مداحان در عرصه سیاسی
شهرت بدست آورده‌اند اما آنان در حرف زدن محدودیت‌های کمی دارند. تریبون دارند و بین مداحی‌ها اظهارنظر سیاسی می‌کنند.

قدرت‌گیری مداحان از دوران
ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد آغاز شد.
آنان حتی با احمدی نژاد و نزدیک او به
 رحیم مشایی رییس دفترش نیز انتقاد کردند
 و او را به اتخاذ رویکرد انحرافی متهم کردند.

تنوع بازیگران در عرصه سیاست ایران رو به افزایش است و این موضوع روند تحولات سیاسی در ایران را پیچیده‌تر می‌سازد. در حال حاضر باید به مداحان اشاره کرد خوانندگان مذهبی که یک گروه نسبتا تازه وارد به سیاست ایران هستند.
اکنون رقابت میان مداحان برای کسب شهرت در صحنه سیاسی شلوغ‌تر از هر زمان دیگری است. یک دهه پیش مداحان عمدتا در مساجد در مراسم عزاداری در ماه محرم نوحه می‌خواندند.
درسال‌های اخیر اما آنان بانفوذتر شده‌اند و در حال حاضر نقش مهمی در سیاست ایفا می‌کنند. در واقع، آنان در مناسبت‌های مذهبی؛ از جشن‌ها تا سوگواری‌ها درباره مسائل مختلف از رعایت حجاب گرفته تا آداب و رسوم اجتماعی، برگزاری کنسرت‌ها و مسابقات ورزشی، اقتصاد و نیز سیاست خارجی اظهارنظر می‌کنند.
مصطفی خرسندی رییس کانون مداحان گفته است که در فاصله مارس سال ۲۰۱۴ میلادی تا مارس ۲۰۱۵ میلادی حدود ۵۶/۴۰۰ مداح مرد در کشور وجود داشته است. اگرچه تعداد کمی از مداحان در عرصه سیاسی شهرت بدست آورده‌اند اما آنان در حرف زدن محدودیت‌های کمی دارند. تریبون دارند و بین مداحی‌ها اظهارنظر سیاسی می‌کنند.‌ قدرت‌گیری مداحان از دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد آغاز شد. آنان حتی با احمدی‌نژاد و نزدیک او به رحیم مشایی رییس دفترش نیز انتقاد کردند و او را به اتخاذ رویکرد انحرافی متهم کردند.
سعید حدادیان یکی از معروف‌ترین مداحان در تهران است که به دلیل مواضع تند سیاسی شناخته‌شده است. حدادیان به دلیل حملات به رحیم مشایی جریمه نقدی شد. منصور ارضی یکی دیگر از مداحان است. او به دلیل حملات شدید علیه آیت الله هاشمی رییس جمهوری سابق ایران شناخته شده است. او در ابتدا از حامیان احمدی‌نژاد بود اما بعدا به تدریج به یکی از سرسخت‌ترین منتقدان او تبدیل شد. او حتی پس از پیروزی روحانی در انتخابات نیز درباره مذاکرات هسته‌ای نظر داد.
او گفت که از این مذاکرات چیزی عاید مردم نمی‌شود و آن را با استعاره به عنوان «جام زهر» تعبیر کرد. او به نمایندگان مجلس هشدار داد و گفت که باید در صورت رای مثبت به برجام از روز قیامت بترسند و پاسخگو باشند. این اظهارات اما واکنش‌هایی قوی را برانگیخت چنان چه آیت الله ناصر مکارم شیرازی به شدت از مداحان انتقاد کرد و گفت که مداحان نباید مراسم سوگواری را مسائل جناحی آلوده کنند.
زمانی که مداحان خواستار ارائه لیست برای انتخابات مجلس ایران هستند این موضوع نشان می‌دهد که آنان بازیگرانی کلیدی در صحنه سیاست ایران خواهند بود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز