روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
مدیریت برف و یخبندان تبریــز با کاهش مصرف ۵۰ هزار تنی نمک

رئیس مرکز پژوهش های شهرداری تبریز، با اشاره به اینکه مقدار نمک مصرفی برای این کار به تدریج افزایش یافته است، گفت: این میزان حجم نمک مصرفی به حدود پنجاه هزار تن در سال رسیده به صورتی که اثرات مخرب مصرف نمک در مدیریت بحران برف و یخبندان کاملا شناخته شده است.
به گزارش شهریار، محمدرضا روشنی افزود: مدیریت بحران برف و یخبندان در کلانشهر سردسیر ، برف خیز و بزرگ تبریز با توجه به جمعیت یک میلیون و هفتصدهزار نفری مساحت سی هزار هکتار و طول معابر چند هزار کیلومتری آن با تعداد خودرو نزدیک به یک میلیون دستگاه و بیش از سه میلیون سفر روزانه درون شهری کار بسیار دشواری است.
وی اظهار داشت: با توجه به فقر شدید امکانات حوزه خدمات شهری در مدیریت بحران برف ویخبندان از نظر تجهیزات، این مدیریت در طول سال های گذشته به شکل سنتی و از طریق پاشیدن نمک به صورت دستی با بیل از روی کامیون صورت گرفته که دور از شان این کلانشهر بزرگ بوده است.
رئیس مرکز پژوهش های شهرداری تبریز، با اشاره به اینکه مقدار نمک مصرفی برای این کار به تدریج افزایش یافته است، گفت: این میزان حجم نمک مصرفی به حدود پنجاه هزار تن در سال رسیده به صورتی که اثرات مخرب مصرف نمک در مدیریت بحران برف و یخبندان بر روی محیط زیست ، منابع آب ، آسفالت معابر ، سازه ها وابنیه شهری ، خوروها و سلامت شهروندان سالهای متمادی است که کاملا شناخته شده است.
وی افزود: تلاش مدیریت شهری در سطح جهان بر کاهش مقدار مصرف نمک و جایگزینی روشها و مواد جدید و بی ضرر قرار گرفته است، استفاده از روشهای برف روبی و برف خوری ، ذوب برف با گرما ، روش آنتی آیسینگ و کاربرد مواد ایجاد کننده اصطکاک و مواد روی کننده بی ضرر از جمله روشهایی است که در حال حاضر در سطح دنیا عمومیت یافته است.
روشنی خاطرنشان کرد: سازمان خدمات موتوری شهرداری تبریز چندین سال میباشد که در گام اول طرح بهنه سازی مدیریت بحران برف و یخبندان تبریز کارهای ارزشمندی را در جهت تبدیل نمک پاشی جامد به محلول پاشی نمک به منظور کاهش قابل ملاحظه نمک مصرفی و تبعات مخرب کلان اقتصادی ، زیست محیطی و بهداشتی آن و افزایش قابل توجه توان عملیاتی مدیریت بحران برف و یخبندان تبریز آغاز نموده و متاسفانه بدلیل عدم حمایتهای مدیریتی لازم ، به مرحله اجرایی نرسیده است.
وی افزود: با روی کار آمدن آقای برزگر جلالی به عنوان معاونت خدمات شهری و اجرائی کلانشهر تبریز و در سایه تمهیدات و حمایتها و هدایتهای مدیریتی ایشان خوشبختانه عملیات محلول پاشی نمک علیرغم ضعف امکانات در اولین برف زمستانی سالجاری با تلاشهای سازمان خدمات موتوری و مناطق و کمک های علمی مرکز پژوهش شهرداری تبریز ، با استفاده از تجهیزات موجود به بهترین نحو صورت پذیرفته و با وجود بارش قابل توجه برف و برودت هوا و کاهش نسبی نمک مصرفی به نتایج بسیار خوب و بهتر از سالهای گذشته و رضایت عمومی شهروندان انجامید.
رئیس مرکز پژوهش های شهرداری تبریز، یادآور شد: حوزه معاونت خدمات شهری و اجرائی همچنین سازمان خدمات موتوری شهرداری در راستای ارتقاء سطح علمی و اجرائی این طرح کما فی السابق آماده دریافت پیشنهادات و همکاری های عموم اقشار شهروندان بویژه اساتید و متخصصین مراکز علمی و دانشگاهی خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز