روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 1,600
  • 1,097
  • 1,390,765
مدیریت هماهنگ شهـــری

در قانون شوراهای اسلامی کشوری ، بند ۳۲ ماده ۷۱ ، اشاره به موضوع مهمی دارد . این بند واحدهای شهرستانی کلیه سازمان ها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیردولتی که در زمینه ارائه خدمات شهری وظایفی را بر عهده دارند ؛ “موظف می کند “ برنامه سالیانه خود در خصوص خدمات شهری را که در چارچوب اعتبارات و بودجه سالانه خود تنظیم شده به شورا ارائه نمایند .” بر این اساس شورای اسلامی شهرها می باید در ابتدای سال با برنامه سالیانه همه واحدهای شهرستانی کلیه سازمان ها و موسسات دولتی و موسسات عمومی غیر دولتی را درخواست نمایند .
این برنامه سالیانه که همان بودجه آن دستگاه است ؛ شورا را بر فعالیت های خدماتی آن دستگاه آگاه می سازد و با توجه به این شناخت ؛ بودجه شهرداری را در هماهنگی و یکپارچگی با سایر دستگاه ها ، بررسی و تصویب می کند .
آگاهی شورا از فعالیت های خدماتی سایر دستگاه های دولتی و غیردولتی ، این امکان خوب را در اختیار منتخبین مردم در اداره امور محلی قرار می دهد که با اطلاع از فعالیت های امور فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، آموزشی و سایر امور رفاهی و با توجه به مقتضیات محلی اداره امور شهر را به درستی نظارت کند .
سوال اصلی از شوراهای چهار دوره ای که گذشت به ویژه شورای شهر کنونی تبریزاین است که در اجرای این بند قانون شوراها چه اقداماتی کرده اند ؟ بررسی های نگارنده نشان می دهد که اقدامی از ناحیه شوراها و نیز دستگاه ها و موسسات وظیفه مند در حوزه خدمات شهری صورت نپذیرفته است .
بنابراین پیشنهاد می شود شوراهای کنونی دوره چهارم شهرها ، قبل از شکل گیری شوراهای دوره پنجم ؛ این وظیفه قانونی را اجرایی کنند و بستر مناسب برای اتخاذ تصمیمات مناسب را برای آنها فراهم نمایند .
هرچند انتظار می رود که دولت و مجلس شورای اسلامی هرچه سریع تر ؛ لایحه ی مدیریت شهری را به تصویب رسانند که در آن شکل به صورت اساسی و پایه ای ، مدیریت شهری شکل خواهد گرفت و هماهنگی و یکپارچگی مدیریت شهری به وجود خواهد آمد .
در حال حاضر صرفاً می توان انتظار داشت که شوراها در جریان برنامه های خدماتی سایر دستگاه های دولتی و یا عمومی غیردولتی قرار گیرند . بدون اینکه حق داشته باشند بودجه این دستگاه ها را کم یا زیاد کنند چون بودجه آنها توسط وزارتخانه ها و سازمانها در مرکز کشور به صورت بخشی تعیین می شود و شوراها صرفاً وظیفه دارند با اطلاع از این بودجه ها ؛ بودجه شهرداری را به درستی بررسی و تصویب نمایند و نوعی هماهنگی در ارائه خدمات شهری ایجاد کنند .
قاعدتاً شورای پنجم پس از استقرار با توجه به بودجه سال ۹۶ مصوب شهرداری تبریزو بودجه های واصله از سایر دستگاه ها و نیز با عنایت به برنامه ها و جهت گیری های اعلامی در ایام انتخابات ؛ بودجه سال جاری را بازنگری و اصلاح نماید .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز