روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 48
  • 784
  • 1,337,317
مدیریت یا سوء مدیریت

اینروزها در کشور ما جمله ی سوء مدیریت در فضای مجازی، مطبوعات و رسانه ملی و در سخنرانیها توسط سیاسیون و غیر سیاسیون بیشتر به گوش می رسد. ولی راهکار مبارزه با این معضل چگونه است؟ هر کس نظری دارد که در نوع خود درست است. ولی عمده مشکل در سوء مدیریت یکی قبیله گرایی است. وقتی مدیری تصمیم می گیرد در سیستم مدیریتی خود از اقوام و آشنایان استفاده کند، سوء مدیریت بوجود می آید. یعنی شایستگان، کسانی که سالها در سیستم اداری خود زحمت کشیده و مدارج علمی و عملی را طی کرده، باید زیردست چنین کسانی باشند. به نظر ، خسارت سوء مدیریت از رانت و اختلاس و خیلی از موارد تخلف دیگر بیشتر است.
یکی دیگر از موارد سوء مدیریت استفاده از مدیران و کارکنان غیرمتخصص و یا سفارش شده هستند. در چنین افرادی انگیزه لازم برای پیشبرد اهداف سازمانی وجود ندارد. در نتیجه خسارات سنگین مالی و اعتباری دور از دسترس نیست. بهترین راه جلوگیری سوء مدیریت، طی مدارج اداری است. یعنی از صفر شروع کردن. تا در سالهای بعدی اندوخته های تجربی و نشان دادن انگیزه های لازم برای مدیریت داشته باشند. یادمان باشد که استفاده نکردن از مدیران باتجربه و انگیزه دار نیز، خود نوعی سوء مدیریت است و خسارات سنگینی به آن سیستم وارد می کند. خسارت جبران ناپذیر.
یکی دیگر از سوء مدیریت ها ، سودجویی است. شخص مدیر یا کارکنان بیشتر منافع شخصی خودشان را در نظر می گیرند تا منایع سازمانی را. در اینصورت است که رانت و رشوه خواری بوجود می آید. خلاصه جلوگیری از فرهنگ سودجویی و قبیله گرایی و پایبندی به قانون و رعایت سلسله مراتب اداری می تواند بسیاری از سوء مدیریت ها را حل کند. و در آخر ، داشتن علم کافی همراه با انگیزه لازم و روحیه ی جهادی، راه حلی مناسب برای حل مشکلات داخلی می باشد.

ابراهیم داودی تبریزی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز