روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 73
  • 753
  • 1,436,975
مدیر مالی هوآوی آزاد شد

«منگ وانژو» مدیر ارشد مالی و دختر بنیانگذار شرکت هوآوی که هفته گذشته در کانادا دستگیر شده بود، به قید وثیقه آزاد شد.
قاضی «ویلیام ارکه» در جلسه دادگاه در شهر ونکوور در ایالت بریتیش کلمبیای کانادا حکم آزادی موقت منگ را با وثیقه ۱۰ میلیون دلار کانادا (۷/۵ میلیون دلار آمریکا) و برخی شرایط دیگر صادر کرد.
منابع خبری در کانادا گزارش دادند که پلیس این کشور منگ را به درخواست مقام های آمریکایی دستگیر کرده بود.
نخستین جلسه دادگاه منگ برگزار شد و اتهام او بر اساس نظر قاضی دادگاه ونکوور کانادا، نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ از طریق راه اندازی یک شرکت هنگ کنگی به نام ‘اسکای کام’ است.
چنانچه این اتهام ها ثابت شود، منگ به اتهام فریب بانک ها و نهادهای آمریکایی به ۳۰ سال حبس محکوم و به آمریکا مسترد خواهد شد.
به دنبال انتشار خبر دستگیری منگ، ‘لی یو چنگ’ معاون وزیر امور خارجه چین از سفیر کانادا در پکن خواست، اتاوا هر چه سریعتر وی را آزاد کند.
وزارت خارجه چین همچنین سفیر کانادا در پکن را احضار و مراتب اعتراض خود را به وی ابلاغ کرد. آمریکا مدعی است شرکت فناوری هوآوی چینی تحریم های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی ایران را نقض کرده است اما این شرکت چینی هر گونه اتهامی را در این راستا تکذیب کرده است.
با بالا گرفتن تنش ها میان چین و آمریکا گزارش های دیگری نیز حاکی است که شرکت فنآوری ‘سیسکو’ آمریکا از کارکنان خود خواسته است از هر گونه سفر غیرضروری به چین خودداری کنند تا مبادا پکن در اقدامی تلافی جویانه به دنبال بازداشت آنها باشد.برخی از کارکنان این شرکت آمریکایی اعلام کرده اند در روزهای اخیر پیامک های الکترونیکی دریافت کرده اند که از آنها خواسته شده است از هم اکنون هر گونه برنامه سفر به چین را لغو کنند.
نگرانی در میان مدیران آمریکایی از اقدامات تلافی جویانه چین افزایش یافته است و گفته می شود شماری از مسئولان اجرایی شرکت ها برنامه های سفر به چین را به زمانی دیگر موکول کرده اند.
در ادامه این تنش ها، پکن روز سه شنبه ‘مایکل کاوریگ’ دیپلمات سابق کانادایی را که برای یک گروه بین المللی در چین فعالیت می کرده، بازداشت کرد.
اگرچه هنوز هیچ ارتباطی بین دستگیری مدیر هوآوی در کانادا با این دیپلمات سابق کانادایی در چین مشخص نشده، اما این اتفاق درست در میانه تنش پکن با واشنگتن و اتاوا بر سر این موضوع روی داده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز