مراقب برنامه های لایک بیگر و فالووریاب اینستاگرام باشید

مرکز ماهر با اعلام هشدار در مورد برنامه‌های مرتبط با شبکه اجتماعی اینستاگرام از کاربران خواست برنامه‌هایی مانند آنفالویاب، لایک بگیر و فالووریاب را نصب نکنند.
مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای(ماهر) با تحقیق روی بیش از ۲۰۰ برنامه (اپلیکیشن) مرتبط با شبکه اجتماعی اینستاگرام نتایج آن را اعلام کرد.
این مرکز اعلام کرد برنامه‌های زیادی با نام‌های آنفالویاب، لایک بگیر و فالووریاب و عناوین دیگر برای ارائه خدمات جانبی به کاربران ایرانی اینستاگرام در بازار اپلیکیشن‌های اندرویدی منتشر شده است که پس از تحقیق در این زمینه، ۲۰۰ برنامه و اپلیکیشن با خدمات مرتبط با این شبکه اجتماعی هم‌اکنون از بازار اپلیکیشن‌های اندرویدی جمع‌آوری و مورد تحقیق قرار گرفته است.
از این میان حدود ۹۰ برنامه برای ارائه خدمات نیاز به ورود به حساب اینستاگرام کاربران داشتند.
همچنین در طول تحقیق مشخص شد نزدیک به ۴۰ اپلیکیشن نام کاربری و پسورد اینستاگرامی کاربران را به روش‌های مختلف استخراج کرده و به سرور توسعه دهندگان ارسال می‌کردند.
همچنین بسیاری از اپلیکیشن‌های دیگر نیز با وجود اینکه به‌کاربران اطمینان می‌دادند که به رمز عبور آنها دسترسی ندارند، ولی با استفاده از روش‌های برنامه‌های سارق رمز عبور کاربران را استخراج می‌کردند.
مرکز ماهر تأکید کرد: برای این دسته از اپلیکیشن‌ها شواهدی از ارسال رمز عبور به سرور خود برنامه مشاهده نشد و به همین دلیل این برنامه‌ها در لیست برنامه‌های سارق ذکر نشده است.
ولی بررسی این برنامه‌ها در یک گزارش دیگر انجام شده است.
بر مبنای این گزارش: متأسفانه از میان حدود ۱۰۰ اپلیکیشن بررسی شده، تقریباً نیمی از آنها سارق بودند و اکثر باقیمانده نیز حداقل رمز عبور اینستاگرام کاربر را استخراج می‌کردند.
از این نظر این برنامه‌ها با خطر بالایی همراه هستند و بهتر است که فروشگاه‌های اندرویدی پیش از انتشار چنین برنامه‌هایی که نیاز به ورود به حساب کاربری اینستاگرام افراد دارند، این موارد را بررسی کنند.
مرکز ماهر به کاربرانی که از این اپلیکیشن‌ها استفاده کرده‌اند توصیه کرده است که ضمن حذف این برنامه‌ها، نسبت به تغییر رمز عبور اینستاگرام خود نیز اقدام کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از