روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 166
  • 948
  • 1,355,504
مراکز معاینه فنی شهرداری تبریز، در خدمت تامین ایمنی سفرشهروندان

گزارش ویژه

از آن هنگام که اتومبیل، برای سفر و رسیدن به مقصد، جای چهارپایان را گرفت، میل انسان به رفتن و دیدن نادیده ها، بیش از پیش افزایش یافت و این وسیله نقلیه، علاوه بر کم کردن زمان سفر و تامین رفاه و آسایش سرنشینان، از لحاظ ایمنی و رفع خطرات در حین سفر نیز، مورد توجه قرار گرفت.
با پیشرفت فنی خودروها و بیشتر شدن امکانات رفاهی در آنها، مردم روز به روز در استفاده از ماشین بر یکدیگر سبقت گرفتند که این امر، تبعاتی منفی را نیز به همراه داشت؛ بروز تصادفات رانندگی و خسارات مالی و جانی، لزوم تدوین قوانین و مقرراتی را خاطرنشان کرد و در نهایت، رانندگان و استفاده کنندگان از خودرو، ملزم به رعایت قوانین و اصولی شدند که سلامتی و ایمنی آنان و دیگران را یکجا تضمین می کرد. یکی از این قوانین، کنترل سلامتی فنی خودرو و رفع معایب ظاهری آن است؛ چرا که سالم بودن خودرو، یکی از مهم ترین عوامل سلامت سرنشینان و دیگر رانندگان یا عابرین پیاده است.
تبریز، شهری است که معابر عمومی و خیابان هایش، روزانه پذیرای بیش از ۶۰۰ هزار خودرو هستند و مسلما، اگر سلامت فنی و کالبدی این خودروها، محرز نشود، مضرات زیست محیطی و صدمه به شهروندان، به مراتب هزاران مرتبه بشتر از شرایط فعلی خواهدبود. بنابراین، ضرورت ایجاد مراکزی برای نظارت برنبود معایب و ایرادات فنی در ماشین ها، از همین جا ناشی می شود.
بالغ بر یک دهه است که شهرداری تبریز با ایجاد مراکز معاینه فنی اتومبیل ها، در خدمت شهروندان است وبا افزایش تعداد مراکز معاینه فنی به ۶ مرکز، توانسته عملکرد قابل قبولی را از خود ارائه دهد.
به گفته مدیر مراکز معاینه فنی شهرداری تبریز، با اتصال این مراکز به سامانه یکپارچه معاینه فنی کشور، انجام معاینات فنی صورت جدی تری به خود گرفته است. چرا که با اجرای اصول این سیستم، در عین افزایش دقت در معاینه، دخالت نیروی انسانی نیز در صدور برگه سلامت فنی خودرو به حداقل رسیده است.
بنا به اظهارات وی، در ۱۰ماه گذشته سال ۹۵، حدود ۱۲۰هزار خودرو، از لحاظ فنی تست و ایراد یابی شده اند که با توجه به افزایش مراجعات در دوماه آخر سال، این تعداد به مراتب بیشتر خواهد شد؛ چراکه اوج مراجعه برای انجام معاینات فنی ، بهمن و اسفند هرسال است و مراجعه نیمی از رانندگان در این دوماه اتفاق می افتد.
افشین مختاری در بخش دیگری از سخنان خود در توضیح روند عملکرد این سیستم، می گوید: با ورود خودرو به مرکز معاینه فنی، شماره پلاک آن به وسیله دوربین های موجود در مرکز ثبت و بلافاصله توسط سیستم یکپارچه، به پلیس محترم راهور ارسال می گردد که در پی آن، اطلاعات مربوط به خودرو،ازسوی پلیس به مرکزفرستاده می شود.
در مرحله بعدی، خودرو وارد خط معاینه فنی می شود که ابتدا از لحاظ عیوب ظاهری مانند وضعیت سلامت چراغ ها، کمربندهای ایمنی، برف پاک کن ها و عمرلاستیک چرخ ها، مورد بررسی قرار می گیرد. سپس نوبت به انجام تست های فنی می رسد که طی آن، کارکرد موتورازنظر تنظیم بودن یا نبودن، میزان آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز خودرو، وضعیت کمک فنرهای جلو و عقب، ترمزها و جلوبندی اتومبیل، کنترل می شود.
وی، در بیان مراحل بعدی معاینه فنی خودرو و صدور برگ سلامت خودرو، اضافه می کند: پس از انجام مراحل فوق، در صورت احراز فاکتورهای استاندارد از سوی سیستم یکپارچه معاینه فنی، برگه سلامت خودرو صادر می شود؛ اما در شرایطی که هرکدام از موارد فوق، مطابق با استاندارد تعریف شده از سوی مرکز محرز نگردد، برگه ای به راننده تقدیم می شود تا بر اساس آن، معایب و ایرادات موجود در خودرو رفع گردد. پس از رفع این نکات، راننده می تواند با مراجعه مجدد به یکی از مراکز معاینه فنی، برگه سلامت را دریافت کند.
مدیرمراکز معاینه فنی شهرداری تبریز، در باره لزوم انجام این سری از معاینات، تاکید دارد: «گذراندن این معاینات، به ویژه زمانی که برنامه سفر در پیش است، از بدیهی ترین ضروریات است؛ چه بسا رانندگانی که بدون تست فنی و انجام کنترل های لازم، راهی سفر شده اند و در بین راه، یا دچار سانحه شده اند و یا با بروز معضل فنی، بین راه مانده اند و حلاوت سفر، تبدیل به تلخی شده است. البته اگر از خسارات مالی چشمگیر یا تلفات جانی در امان بمانند.»
مختاری در پایان سخنان خود، از شهروندان خواست که با مراجعه به مراکز معاینه فنی خودرو موجود در سطح شهر، از سلامت خودروی خود اطمینان حاصل کنند و همزمان با تعطیلات عیدنوروز، لحظات خوشی را در سفر یا در ترددهای درون شهری تجربه کنند.
لازم به ذکر است نشانی مراکز معاینه فنی خودرو، به شرح زیر است:
مرکز شماره ۱- شهرک امام، خیابان هلال احمر
مرکز شماره ۳- جاده تهران، نرسیده به هتل مرمر
مرکز شماره ۴- جاده صوفیان، تبریز، بعد از پل بعثت (پل مایان)
مرکزشماره ۵- اتوبان شهیدکسایی، شهرک ازمایش قدیم
مرکزشماره ۶- میدان بسیج، باند کندرو
مرکز شماره۷- ابتدای امامیه، روبروی دانشگاه پیام نور
همچنین طبق اعلام این مراکز، زمان ارائه خدمات به شهروندان از ساعت ۸ صبح الی ۵بعد از ظهر است که به تناوب افزایش مراجعه شهروندان در روزهای پایانی سال، تا ساعت ۱۲نیمه شب نیز افزایش خواهدیافت.
خاطره میرزایی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز