روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۳/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 209
  • 801
  • 1,047,255
مردم شاید نامحرمند، اما نه اینقدر !

منصورییکی از ریشه های شیوع فضای بی اعتمادی در جامعه، عدم اعتماد متقابل حاکمیت و مردم به همدیگر است .
بی اعتمادی دولت یا حاکمیت نسبت به مردم ناشی از این انگاره کلی است که مردم صلاح خود را نمی دانند و بهتر است در ریز تمامی موضوعات هم نباشند یا اینکه دامنه خطوط قرمز برای آگاهی و دانستن مردم به قدری زیاد میشود که عملا مردم از چرخه تصمیم سازی و تصمیم گیری ها کنار گذاشته میشوند.
این حالت در کشورهایی که در علم سیاست به شبه دمکراسی معروفند رایج است. نقش مردم صرفا درزمان انتخابات و برای پر کردن برگه های رای تعیین میشود و لاغیر.
این بی اعتمادی به مردم تحت هر شرایط و یا توجیهی بازتولیدگر یک دستگاه منطق تصمیم گیری برای مردم نیز هست .
در چنین سیستم های حکومتی ، مردم با درک زاویه نگاه مدیران جامعه به آنها، یا دچار سرخوردگی میشوند که نتیجه آن را تئوری پردازان خشونت به خوبی تحلیل و تبیین کرده اند یا در بهترین حالت ، یک نوع درماندگی آموخته شده برای مردم را به ارمغان می آورد.
نتیجه هر دو این حالت، تسریع در چرخه بی اعتمادی بین ملت و حاکمیت خواهد بود.
متاسفانه یکی از دلایل بحران اقتصادی در جامعه از همین مشرب آب میخورد.
چند بار تجربه نادیده گرفتن مردم در بزنگاه های حساس و مهم این پیغام را به آنها ارسال نموده است که احتمالا در شرایط مشابه بازهم نادیده گرفته خواهید شد و همین موضوع سرآغاز بحران نا امنی ذهنی روانی در مردم میشود .
تصور کنید یک مسئول ارشد در تلویزیون داد میزند که روغن نباتی ده برابر تقاضای یکسال کشور وجود دارد اما خیابان دارایی تبریز شاهد صف های بی سابقه برای خرید روغن توسط مردم است.
این احتمالا یکی از بدترین حالت هایی است که در رابطه مردم و مسئولین میتواند رقم بخورد.
فرض کنید کسی به مردم بگوید یک بار جان کری وزیرخارجه آمریکا برای آشتی دادن ظریف و وزیر خارجه روسیه وساطت کرده است(واقعیتی که بخاطر اهانت لاوروف در هتل کوبورک درسال ۲۰۱۵افتاد ) ، یقینا چارچوب های منطقی قضاوت آنها را به هم خواهد ریخت .
چرا که مردم یک تصور عمومی از مفاهیم و رویدادهای محیطی خود دارند. اگر چارچوب ها بشکنند به سختی قابل تعمیر و اصلاح هستند.
علی القاعده مردم ، دولت را حافظ منافع عمومی خود می دانند و اگر این تصور رخنه بردارد یقینا کنش های دولت با واکنش های منفی جامعه مواجه خواهد گردید و این تقریبا وضعیتی است که با آن مواجهیم .
به نظر میرسد راه حل اساسی رفع مشکلات فعلی ترمیم اعتماد بین مردم و حاکمیت است و این امر ممکن نیست الا با عقد مجدد محرمیت بین این دو.
مردم بایستی در ریز مسایل و شرایطی که با آن مواجه شده اند قرار گیرند تا در این وانفسای کشور، دولت مجبور به فتح سنگر جدیدی برای مقابله با واکنش های داخلی به موازات اقدامات تخریبی بیرونی نباشد.

غلامرضا منصوری

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
رحیم حبیبئ Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین پر امتیازترین
باخبر شدن از
رحیم حبیبئ
میهمان

بلی عرض کنم خدمتتان یک موضوع که به اعتماد مردم لطمه زده و میزند عدم مشخص بودن هویت افراد مجازی است خیلی وقتها مثلا در اینستاگرام واقعا معلوم این آقای جلالی واقعا خودش هست یا طرفدارش حالا حساب کنید مردم انتظار دارند نوشته هایشان دیده شود بی جوابند ……

سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز