روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 1,071
  • 1,097
  • 1,390,236
مرگ سلول‌های دهان با کشیدن سیگار الکترونیک

یک تحقیق تازه هشدار داده است که ذرات موجود در بخار سیگارهای الکترونیک می‌تواند تعداد زیادی از سلول‌های دهان را کشته، خطر ابتلا به عفونت، التهاب لثه و حتی سرطان را افزایش دهد.
محققان دریافته‌اند که فقط چند روز تنفس بخار سیگارهای الکترونیک می‌تواند باعث مرگ تعداد زیادی از سلول‌های اپتلیال لثه شود.
به گزارش از ایندین اکسپرس، محمود روابیا از دانشگاه لاوال کانادا با اشاره به این که اپیتلیوم دهان اولین خط دفاعی در برابر عفونت‌های میکروبی به شمار می‌رود گفت: این اپیتلیوم، زندگی ما را در برابر میکروارگانیسم‌های مضر دهانی محافظت می‌کند.
محققان برای شبیه‌سازی آنچه در دهان فرد استفاده کننده از سیگار الکترونیک اتفاق می‌افتد، سلول‌های اپیتلیال را در محفظه کوچکی حاوی مایع بزاق قرار دادند و اثر این بخارات را با تزریق بخار سیگار الکترونیک به محفظه بررسی کردند.
مشاهدات میکروسکوپی نشان داد درصد سلول‌های در حال مرگ یا مرده که حدود دو درصد در کشت‌های سلولی بدون مواجه شدن با بخارات سیگار الکترونیک است، پس از مواجه شدن با بخارات این سیگارها افزایش قابل توجهی یافت؛ چنان که یک روز قرار گرفتن در معرض بخار سیگار الکترونیک سبب ۱۸ درصد، دو روز ۴۰ درصد و سه روز ۵۳ درصد مرگ سلول‌های در معرض بخار سیگار الکترونیک را افزایش داد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز