روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 175
  • 665
  • 997,583
مزیت دموکراسی از تبریز تا نیویورک

گزاره مهمی در علوم سیاسی مطرح است که می گوید برندگان لیبرالیسم بیش از بازنده های آن است.
این سخن مفروض سنگینی است که برای اثبات یا رد آن باید سالها مطالعه جدی صورت پذیرد اما حسب ادعای چند کتاب ارزشمند در این مبحث میتوان بر روی این سخن تحقیق کرد .
هرچند میتوان برای سهولت کار، از یک منظر دیگر و بر اساس مشاهدات میدانی در خصوص این گزاره به قضاوت نشست.
مورد اخیر راه یابی خانم آناکاپلان به کنگره آمریکا را میتوان مثال زد و مورد بررسی قرار داد.
او متولد تبریز است ، به آمریکا مهاجرت کرده و در آنجا با طی کردن یک مسیر مشخص سیاسی به کنگره آمریکا یعنی قلب تپنده سیاست و مرکز تنظیم روابط سیاسی در این کشور راه یافته است.
جلوه ای از مشارکت بی نظیر سیاسی و احترام به عقاید اقلیت ها هرچند که از مهاجرین باشند و اذعان بر این نکته عملی که کشور متعلق به همه شهروندان است . اما موضوع مورد توجه ما این نیست .
مهمترین بخش داستان عبارت است از:
الف. عدم انکار گروه ها و اقلیت ها .
ب. مشارکت دادن آنها در همه بخش های کشور و استفاده از توان آنها برای پیش برد امور.
در کشورهای دموکراتیک به مانند آموزه های اسلام، عملا شخص انسان واجد اعتبار و ارزش زیادی است که چیزی بالاتر از آن در این دنیا متصور نیست . هرچند در برخی از مبانی فکری لیبرال ها اشکالاتی هم وجود دارد اما خروجی سیاسی این مدل ، تا کنون بسیار مهیج و قابل تامل بوده است و ناگفته پیداست در این مجال صرفا شکل مساله و نه محتوی وجودی فلسفی لیبرالیسم و دموکراسی مورد بحث است.
لاجرم، یکی از دلایل مورد توجه بودن لیبرال دموکراسی، همین جذب اقلیتها و دفاع از آنها در برابر دیکتاتوری اکثریت است.
همین به رسمیت شناختن رنگ و نژاد و عقیده متفاوت انسان ها،تساهل با آنها و تکریم آنها امروزه تبدیل به نقطه قوت کشورهای دموکراتیک شده که اصالتا موجب براه افتادن سیل مهاجرت ها به سمت این کشورها نیز شده است.
کوتاه سخن آنکه انسان ها در قالب گروه ها ، قوم ها و یا اقلیت ها هرگز از تمنای مشارکت در محیط اجتماعی خود دست برنمیدارند و هرکشوری که این نیاز جمعی را بهتر برآورده کند بیشتر مورد اقبال و استقبال مهاجرین خواهد بود.
شاید مهمترین نیاز سیاسی گروه های قومی، نژادی و.. به رسمیت شناخته شدن آنها هم بصورت نظری و هم بصورت علنی باشد امری که خانم آناکاپلان را از تبریز تا نیویورک با خود برده است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز