روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 638
  • 420
  • 1,436,094
مسئولان به خود آیند وگرنه ….

1396112106120883713287294حجه الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم در آیین افتتاح همایش گرامیداشت صد و دوازدهمین سالروز مشروطیت که در تالار استاد شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار شد گفت : انقلاب مشروطه بزرگ‌ترین واقعه‌ای است که در تاریخ ایران رخ داد و بالاترین تحول را در شئون سیاسی و فرهنگی به وجود آورد.
وی با بیان اینکه نهضت مشروطیت دفتر کهنه را در هم پیچید و حکومت استبدادی را که از اول خلقت در ایران فرمانروایی می‌کرد واژگون نمود، توضیح داد: انقلاب مشروطه علیه استبداد و استعمار خارجی بود و رهبران این نهضت و پیشتازان این انقلاب اندیشمندان بزرگ، علما و فقهای شیعه بودند که طبیعت استبداد را به نیکی شناختند و برای تنبیه برخی افراد دست به قلم شدند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه انقلاب مشروطه نقطه آغاز رهایی از استبداد بود اما نکته پایانی آن نبود، افزود: انقلاب بزرگی که با فتوایی تابناک آغاز شد اما با انحراف غرب‌گرایان این شیرینی تداوم نیافت، اکنون جای این سوال است که چرا این نهضت فراگیر به انحراف کشیده شد و روزهای سخت استبداد صغیر به روزهای تاریک استبداد کبیر انجامید؟ ثمره آن پایمردی‌ها کجا رفت؟
وی با طرح این سوال که راز ظهور رضاخان در کسوت پادشاه ایران و اشغال کشور در سال۱۳۲۰ و پیامدهای بعدی نظیر کودتای سال ۱۳۲۸ چه بود؟ عنوان کرد: ما باید این را از چوبه داری بپرسیم که پیکر شیخ فضل الله از آن بالا کشیده شد و فرنگی مآبان بر پای پیکر آن شهید آزادی و آزادگی کف زدند و فتح الفتوحشان را جشن گرفتند!
امام جمعه تبریز با اعلام اینکه بیرق گردان این وقایع کنسول بریتانیا در تهران بود که این کار را کرد و دیری نکشید که کنسول روس در تبریز پیکر هشت مجاهد را در عاشورای ۱۳۳۰ به دار آویخت، اضافه کرد: دو تن از آنان در کسوت روحانیت بودند و سر به دار شدند تا ایران و ایرانی تبعه بیگانه نباشند.
وی تاکید داشت: نباید از حق بگذریم، تبریز و آذربایجان پیشتاز انقلاب مشروطه است، کیست که نام ستارخان و باقرخان را بشنود و مجاهدت تبریزی‌ها را برای انقلاب مشروطه به یاد نیاورد؟مگر می‌شود سخن از مشروطه کرد و نقش مساجد تبریز را در روشنگری علیه استبداد نادیده گرفت؟ آذربایجان نه تنها در مشروطه بلکه در تمام وقایع پرچمدار مبارزه با استبداد بوده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه مشروطه با پیشاهنگی علما توانست پیش رود، تصریح کرد: آنچه در مشروطه مردم را به میدان آورد عبارت از حضور علمای تراز اول بود اما انگلیسی‌ها زرنگی کردند و بین علما و مردم اختلاف انداختند، همین موجب گردید شیخ فضل الله نوری را به اتهام ضدیت با مشروطه به دار بکشند، یا اینکه مردم را به سفارت کشیدند و عده‌ای مشروطه را دو دستی تقدیم انگلیس کردند و نتیجه رضا خان شد، اما شروع حرکت مشروطه با دین بود.
وی یادآور شد: مردم تبریز مشروطه را فراموش نکرده‌اند و حامی انقلاب اسلامی، آرمان امام و اهداف رهبری هستند، تبریز و آذربایجانی دست از انقلاب خود نمی‌کشد و پایبند اهداف انقلاب و رهبری است.
وی در خصوص آرامش مردم تبریز در اغتشاشات ماهها و روزهای اخیر گفت : مردم از مشکلات اقتصادی و معیشتی گله مند هستند و کیست که این مشکلات را انکار کند اما این مردم نجیب برخلاف خواست دشمنان تا امروز آرامش انقلابی خود را حفظ کرده و به عهد و پیمان خود با نظام و انقلاب و رهبری پایبند هستند اما مسئولان باید به فکر حل مشکلات کشور باشند . چه کسی باید این معضلات اقتصادی را حل کند . اصلا چه کسی پاسخگوی این وضع است. مگر غیر از این است که مسئولان باید این مسائل را حل کنند ؟
وی ادامه داد مسئولان به خود آیند وگرنه مردم پای انقلاب ایستاده اند و کسانی که میخواهند تبریز و آذربایجان را نیز ناآرام کنند بدانند که این مردم نخواهند گذاشت به بهانه مشکلات اقتصادی و معیشتی از آنان برای اهداف شوم سیاسی خود سواستفاده کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز