روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 421
  • 753
  • 1,437,323
مسئول بنیاد ملی نخبگان آذربایجان شرقی: روند رو به افزایش گرایش به رشته‌های تجربی و ریاضی نگران کننده است

مسئول بنیاد ملی نخبگان آذربایجان شرقی تاکید کرد: روند رو به افزایش گرایش به رشته‌های تجربی و ریاضی در کشور، نگران کننده است.
مهرداد امامی در سومین همایش دانشجویان استعداد درخشان و استعداد برتر دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با بیان این مطلب اظهار کرد: از دیدگاه مکاتب و فلسفه‌های انسانی که شخص محور است، نخبگی به استفاده از توانایی‌ها برای کسب قدرت اشاره دارد.
وی افزود: تعریف نخبگی اگر مبتنی بر آموزه‌های دینی و الهی باشد، استفاده از توانایی‌ها و شکوفا کردن آن باید برای کسب رضای خدا باشد.
وی تاکید کرد: مشکل ما این است که نمی‌توانیم استعدادهای موجود در جامعه را شناسایی کنیم و متاسفانه توجه‌ها در کشور ما به رشته‌های تجربی و ریاضی معطوف شده است، در حالی که در سایر کشورها برعکس بوده و رشته‌های انسانی پرطرفدار و فارغ‌التحصیلان رشته‌های انسانی شکل دهنده تفکر جامعه هستند.
امامی افزود: بخشی از تولید ثروت در کشور وابسته به رشته‌های فنی و مهندسی است و متاسفانه ما امسال هم شاهد بودیم که شرکت کنندگان در کنکور رشته تجربی بیش از متقاضیان سایر رشته‌ها بودند و این وضعیت نگران کننده بوده و باید اصلاح شود.
وی در ادامه با اشاره به این که نخبگان باید در جامعه، تاثیر گذار باشند، افزود: یک فرد نخبه باید به این سوال بیندیشد که اگر من به عنوان استعداد درخشان، برگزیده شده‌ام، “هیچ مسئولیتی نسبت به کشورم ندارم؟”، این امتیاز نباید باعث شود که فرد نخبه فکر کند که تافته جدا بافته است.
وی بیان کرد: معتقد هستم که ایجاد مدارس استعداد درخشان کاملا غلط بوده و خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش نیز برای جمع آوری این مدارس تلاش می‌کند، فرد نخبه باید در میان سایر افراد پرورش پیدا کند.
مسئول بنیاد ملی نخبگان آذربایجان شرقی تاکید کرد: استفاده از جوایز تحصیلی بنیاد، هیچ امتیاز خاصی برای فرد ندارد و نخبه باید بتواند در طول فعالیت تحصیلی‌اش، امتیاز جمع کند که این نیز تنها به فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی اشاره نداشته و فعالیت‌های اجتماعی هم در این میان، مهم هستند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از وظایف نخبگان این است که واقعیات را به درستی بیان کرده و سکوت نکنند تا سطح توقع مردم از مسئولان، بالا برود و یکی از اهداف بنیاد ملی نخبگان، اداره جامعه به دست نخبگان کشور است، در برخی موارد، جامعه با دادن امتیاز خاصی به افراد، آنان را بی‌اخلاق می‌کند.
وی در پایان متذکر شد: در بنیاد ملی نخبگان، سعی می‌کنیم تا حرکات گروهی و برنامه‌های کارآفرینی را توسعه دهیم، در خصوص “جایزه شهید احمدی روشن” نیز سعی داریم تا اوخر آذر آئین نامه‌‌اش را ابلاغ کنیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز