روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 652
  • 260
  • 1,440,667
« مسترکارت » اسلامی در راه است

پایه‌گذار گروه دی ۸ ‘نجم‌الدین اربکان’ نخست وزیر فقید و اسبق و نیز اسلام‌گرای ترکیه بود که با سفر به ۸ کشور عضو در تیرماه سال ۱۳۷۵ زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.
دبیرکل گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه اعلام کرد که کشور‌های عضو این گروه موسوم به ‘ دی ۸’ تصمیم گرفته اند که در تجارت میان خود از نوعی کارت تجاری به نام ‘دی ۸ پی’ که شبیه مستر کارت و یا ویزا کارت است، استفاده کنند.
این مطلب را ‘داتو کو جعفر کوشاری’، دبیرکل گروه هشت کشور اسلامی درحال توسعه (دی ۸) به آناتولی گفت.
وی افزود: برای استفاده کشور‌های عضو در تجارت میان خودشان «دی ۸ پی کارت» تهیه شده که این دسته از کشور‌ها با استفاده از این کارت قادر به تجارت میان خود خواهند بود.
کو شاری با بیان اینکه موضوع تهیه یک سازو کار برای داد و ستد میان اعضای دی ۸ پیش‌تر از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برای استفاده از پول‌های ملی کشور‌های عضو این سازمان تجاری مطح شده بود، افزود: کارت دی ۸ پی نیز در همین راستا تهیه و میان اعضا توزیع خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: یک شرکت مالزیایی مسئول طراحی و توسعه کارت پرداخت ویژه به نام دی ۸ پی کارت شده است.
وی در توضیح پیشنهاد اردوغان در این راستا گفت: رئیس جمهور ترکیه پیشنهاد استفاده از واحد‌های پول ملی کشور‌های عضو در تجارت یا طراحی اتاق تهاتر را برای این منظور داد.
بر اساس این پیشنهاد دی ۸ پی کارت که نوعی کارت پرداخت خواهد بود، برای استفاده از پول‌های ملی در تجارت درون سازمانی طراحی شده است.
دبیرکل گروه هشت کشور اسلامی درحال توسعه تصریح کرد: با این کارت تمامی کشور‌های عضو در تجارت میان خودشان یا هر گونه خرید و فروش دیگری امکان پرداخت به پول ملی خودشان را خواهند داشت.
وی با اعلام اینکه در آینده‌ای نزدیک روسای بانک‌های مرکزی کشور‌های عضو با تشکیل جلسه، طرح مورد نظر را نهایی خواهند کرد، ادامه داد: از اینکه همه از این طرح استقبال کردند خیلی خوشحال هستم.
او اضافه کرد: به وسیله نرم افزاری که به همراه این کارت طراحی خواهد شد، شهروندان تمامی کشور‌های عضو قادر خواهند بود در همه خرید‌ها یا سفر‌های گردشگری خود از این کارت استفاده کنند.
وی تصریح کرد: بدون تردید پس از مدتی این کارت مانند «مستر کارت» یا «ویزا کارت» و فراگیر خواهد شد.
کوشاری اضافه کرد: رواج این کارت میان کشور‌های عضو و مردم این کشور‌ها می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در امر تجارت و تسهیل در مسایل اقتصادی بگذارد.
وی افزود: در حال حاضر کشور ترکیه پیگیری دی ۸ کارت را تا مرحله اجرایی شدن آن در دستور کار خود قرار داده است.
جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی، مصر و نیجریه اعضای گروه دی ۸ هستند.
اعضای گروه دی ۸ (Developing ۸ / D-۸ or Developing Eight) کشور‌های مسلمان در حال توسعه به شمار می‌روند.
این گروه در واقع از جمله پیمان‌های منطقه‌ای است که به منظور ایجاد روابط مستحکم اقتصادی بین کشور‌های در حال توسعه اسلامی و تقویت نفوذ این کشور‌ها در بازار‌های جهانی تشکیل شده است.
پایه‌گذار گروه دی ۸ ‘نجم‌الدین اربکان’ نخست وزیر فقید و اسبق و نیز اسلام‌گرای ترکیه بود که با سفر به ۸ کشور عضو در تیرماه سال ۱۳۷۵ زمینه تأسیس این گروه را فراهم کرد.
اعلام رسمی موجودیت این گروه در ۱۵ ژوئن ۱۹۹۷ از طریق بیانیه استانبول صورت گرفت.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز