روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 82
  • بازدید دیروز: 3,301
  • کل بازدید ها: 839,425
مسکن مهر امسال هم تمام نمی‌شود

مسکن مهر امسال هم تمام نمی‌شودمسکن مهر؛ گوشتِ قربانی نزاع های سیاسی!

پایان سال ۹۵، آخرین هدفگذاری دولت برای بستن پرونده مسکن مهر بود اما گزارش‌ها نشان می دهد همانگونه که هدفگذاری مختومه‌شدن پرونده مسکن مهر از پایان سال ۹۴به پایان سال ۹۵موکول شد، این‌بار نیز این پرونده به سال ۹۶ بکشد.

۱۷ اسفند ۹۲ بود که احمد اصغری‌مهرآبادی، قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر، هدفگذاری تحویل همه خانه‌های مسکن مهر تا پایان سال ۹۴را علنی کرد و بنا شد تا پایان سال ۹۴همه ۲میلیون و ۳۰۰هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شوند. البته روند فرسایشی تکمیل واحدهای مسکونی مهر در طول سال ۹۴مانع از تحقق این وعده شد و کار را به جایی رساند که اصغری مهرآبادی در تاریخ ۱۱اردیبهشت ۹۵زمان مختومه شدن پرونده مسکن مهر را سال ۹۵اعلام کند.

البته گفته‌های او حاکی از این بود که باوجود بسته شدن پرونده، چندان نمی‌توان روی تحویل واحدها حساب کرد به این صورت که پرونده مسکن مهر در سال ۹۵به استثنای پروژه‌های دارای معارض و پرونده‌های قضایی بسته می‌شود اما درباره تأمین خدمات آب و برق نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت. پیرو این صحبت می‌توان اظهارات معاون تعاون وزیر کار را فصل‌الخطاب مختومه شدن پرونده مسکن مهر دانست. به گزارش تسنیم، سیدحمید کلانتری در تاریخ ۲۵مرداد ۹۵ از اتمام یک‌میلیون واحد مسکن مهر در سال‌جاری خبر داد و گفت: «طبق برنامه‌ریزی صورت‌گرفته بقیه واحدهای مسکن مهر در سال آینده به پایان می‌رسد.»

تأمین خدمات زیربنایی طرح مسکن مهر و مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، یکی از بحث‌های عمده دولتمردان دولت یازدهم در طول اجرای این طرح بوده است. مسئله‌ای که در گزارشی که کمیسیون اصل ۹۰مجلس درباره عملکرد دولت در طرح مسکن مهر منتشر کرد نیز به آن اشاره شده بود و سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز آن ‌را مانع بسته‌شدن کامل پرونده طرح مسکن مهر عنوان می‌کند.

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با همشهری می‌گوید: وزارت راه و شهرسازی قول داده آن بخش از مسکن مهر که مربوط به این وزارتخانه است را تا پایان سال‌جاری به اتمام برساند؛ البته در این میان حدود ۴۹هزار واحد در قوه قضاییه پرونده دارند که ابتدا باید تعیین تکلیف شوند تا بعد بتوان در مورد آنها اقدام کرد.

پارسایی، آماده نبودن خدمات روبنایی ازجمله امکانات آموزشی، درمانی و امنیتی را از جمله مسائلی عنوان می‌کند که می‌تواند باعث تأخیر در تحویل واحدها شود از این‌رو معتقد است تأخیر یا تسریع واحدها و در نتیجه بسته شدن پرونده مسکن مهر در گرو همراهی و همکاری دستگاه‌های مسئول ازجمله آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و نیروی انتظامی است. او می‌گوید: وزارت راه و شهرسازی قول داده است واحدهایی را که مرتبط با این وزارتخانه ‌است، به جز بخشی که معارض دارد، تا پایان سال۹۵ به اتمام برساند اما باید دستگاه‌های مربوطه همراهی کنند تا این کار انجام شود.

به گفته پارسایی در بودجه سال ۹۶دستگاه‌های مرتبط با طرح مسکن مهر باید اعتباراتی برای ساخت مراکز آموزشی، بهداشتی، اماکنی مثل پاسگاه انتظامی و… اختصاص پیدا کند. آنگونه که سخنگوی کمیسیون اصل۹۰ مجلس شورای اسلامی اظهار می‌کند وزارت راه و شهرسازی نیز منابعی را از محل مجوز فروش بخشی از زمین‌هایی که در اختیار دارد تهیه کرده و به پشتوانه این منابع می‌گوید می‌توانند مسکن مهر را تا پایان ۹۵به پایان برسانند اما به هر حال آن بخش از زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی مربوط به حوزه‌های آموزشی، بهداشتی، امنیتی و… که به وزارتخانه‌های دیگر مرتبط می‌شود قطعا دچار مشکل بودجه است و هر میزان که به بهره‌برداری نرسد، باید در بودجه سال آینده تأمین اعتبار شود تا به پایان برسد.

ماجرای بسته‌شدن پرونده طرح مسکن مهر در حالی ادامه‌دار شده است که متقاضیان ناراضی و اغلب بی‌خبر از قیمت تمام‌شده واحدها، اعتراض‌های خود را علنی کرده و حتی کار را به تجمع مقابل وزارت راه و شهرسازی هم کشانده‌اند. گذشته از این، معضلات مختومه‌شدن پرونده مسکن مهر به همین‌جا محدود نمی‌شود و طبق اظهارات اصغری مهرآبادی، حدود ۱۱۷ هزار واحد از این طرح بدون مشتری هستند و پرونده ۴۹ هزار واحد دیگر نیز در مراجع قضایی در حال رسیدگی است که می‌تواند زمان مختومه شدن کامل این طرح را به تأخیر بیندازد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز