روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
مشق شهرداران مدارس برای ساختن فردایی بهتر اقدامات زیرساختی شهرداری تبریز برای ارتقای فرهنگ شهروندی

شهروندان خوب فردا، همین کودکان، نوجوانان و دانش‌آموزان امروز هستند. اگر قرار باشد فردا گلی به سر شهرمان زده شود، توسط این‌ها خواهد بود و لاغیر. دانش‌آموزان امروز همچون ریشه‌هایی بر دل این شهر کاشته شده‌اند و اگر به شکلی صحیح رسیدگی و آبیاری شوند، آینده‌ای سبز در انتظارمان خواهد بود.
«هرچه در نوجوانی بکاریم، در بزرگسالی همان را درو می‌کنیم»
سعید نیکوخصلت، عضو شورای شهر تبریز در جمع دانش‌آموزان خبرنگار گفته بود: «۸۰درصد شخصیت ما در آینده همان چیزی خواهد بود که در سنین نوجوانی آن‌ را در ذهن خود ترسیم کرده‌ایم.»به عقیده او، سنین کودکی و نوجوانی سنین بسیار مهمی هستند و هرکس هرچه در آن سنین یاد بگیرد در آینده همان‌ها را اجرا می‌کند.
نیکوخصلت گفت که موفقیت یک جامعه، در گرو تربیت دانش‌آموزانی است که کار گروهی را از همان ابتدا یاد گرفته باشند: «باید یاد بگیریم چگونه در کنار هم تلاش کنیم و باهم به موفقیت دست یابیم . به همین خاطر لازم است در رشته‌های هنری مثل تئاتر یا ورزش‌های گروهی بیش‌تر حضور داشته باشیم.»
او توضیح داد که شاگرد اول بودن زیاد مهم نیست، مهم این است که چقدر از درس خواندن لذت ببریم. همچنین گل زدن در فوتبال از اهمیت چندانی برخوردار نیست بلکه مهم این است که چقدر از یک کار گروهی لذت ببریم.
«۸۰درصد شخصیت ما در آینده همان چیزی خواهد بود که در سنین نوجوانی آن‌ را در ذهن خود ترسیم کرده‌ایم.»این عضو شورای شهر تبریز اضافه کرد: «مشکل نسل ما این بود که بردن را با موفقیت اشتباه گرفتیم. همیشه برنده بودن به معنای موفق بودن نیست. اصل موفقیت این است که چه کسی بیشتر تلاش کرده و در مسیرش ناامید نشده است.»
«متاسفانه ما آموزش داشته‌ایم اما پرورش نه. مثلا در حفظیات زیاد آموزش داده‌اند اما یاد نداده‌اند که چگونه باهم کار کردن را تمرین کنیم.» این موضوع به نظر نیکوخصلت یکی از ضعف‌های ریشه‌ای آموزش و پرورش بود که جامعه‌مان را با مشکل مواجه می‌سازد.اما یکی از عرصه‌هایی که در سال‌های اخیر برای حضور دانش‌آموزان در بسترهای پرورشی توسط شهرداری کلانشهر تبریز فراهم شده، همان «شهرداران مدارس» است. عنوانی بزرگ در مساحت‌هایی کوچک.
شاید در نگاه اول به نظر برسد که مگر مدرسه، شهر است که شهردار داشته باشد. اما خیلی زود می‌توان فهمید که هدف از این عنوان چیزهای دیگری است. هدف این است که دانش‌آموزان از همان سنین نوجوانی واژه «مدیریت» را با پوست و گوشت و استخوان‌شان حس کنند.
هدف چیزی جز این نیست که یک دانش‌آموز بداند رنگ‌آمیزی دیوارهای مدرسه یا آسفالت‌کردن حیاط مدرسه چقدر مستلزم زمان و هزینه و کلی برو و بیا است، پس قدرش را بهتر می‌داند.یک دانش‌آموز که به عنوان شهردار مدرسه انتخاب می‌شود، لاجرم با اداره‌های مختلف از جمله شهرداری ارتباط برقرار می‌کند و در جریان کارهای اداری قرار می‌گیرد. او از همان سنین نوجوانی می‌داند که کار مدیریتی از دور چقدر آسان و از نزدیک چقدر دشوار است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز