روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 580
  • بازدید دیروز: 1,580
  • کل بازدید ها: 874,362
مشکل قانونی برای توسعه کشاورزی وجود ندارد

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون باید هدایت گر مسوولان و نقطه اتکای بهره برداران باشد، گفت: در مسیر توسعه کشاورزی مشکل قانونی وجود ندارد .
احمدعلی کیخا در جمع مدیران دولتی و تشکل های خصوصی بخش کشاورزی آذربایجان شرقی در تبریز مدیریت سنتی را یکی از دلایل اصلی توسعه نیافتگی بخش کشاورزی کشور دانست و گفت: برای توسعه نیازمند مدیریت علمی هستیم .
وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی افزایش تولید اتفاق افتاده اما توسعه محقق نشده است، گفت: وقتی منابع آب و خاک مورد نیاز این بخش رو به نابودی است و منابع انسانی هم به سختی حاضر به فعالیت در روستاها هستند، نشانه توسعه نیافتگی این بخش است.
کیخا کاهش ارزش پول ملی را بهترین فرصت برای افزایش صادرات به ویژه صادرات کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: پائین نگه داشتن دستوری نرخ ارز مانع کشاورزی صادرات محور است .
وی مشخص نبودن هدف و انحراف از مسیر را موجب هدر رفت منابع دانست و گفت: به عنوان نمونه موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی به جای اینکه در زمینه تحقیقات و تهیه واکسن برای سویه های جدید بیماری های دام و طیور اهتمام داشته باشد بیشتر درصدد تولید است .
وی ادامه داد: این در حالی است که تولید را بخش خصوصی هم می تواند انجام دهد و به نظر می رسد این موسسه دچار انحراف از هدف شده است.
کیخا جذب مشارکت کشاورزان را نیازمند اعتمادسازی دانست و گفت: هزینه ناکارآمدی ها نباید از جیب مردم گرفته شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی هم با اشاره به نقش کمیسیون کشاورزی در توسعه این بخش، اظهارداشت: قانون بهره وری کشاورزی و نظام جامع دامپروری نقطه عطف توسعه این بخش است هر چند در اجرا با مشکلاتی مواجه شد.
اکبر فتحی با اشاره به اینکه نظام جامع دامپروری در جهت تسهیل ارائه خدمات به بهره برداران تدوین شد، گفت: به جهت کمبود نیروی دامپزشکی این اتفاق نیفتاده است.
وی تسهیلات و اعتبارات را پیش نیاز توسعه دانست و گفت: این در حالی است که سهم بخش کشاورزی از اعتبارات استانی و ملی سالانه کمتر می شود.
تامین ماده اولیه واکسن دام و طیور، مانع تراشی های داخلی در کنار تحریم های خارجی، لحاظ نشدن بیمه خسارت برگشت واحد تولیدی خسارت دیده از حوادث طبیعی و غیر مترقبه به چرخه تولید، بالا بودن نرخ تسهیلات کشاورزی، یکسان نبودن تصمیم های دولتی در مورد هزینه طرح های ملی همچون واکسیناسیون دام و نصب کنتور هوشمند در سال های گذشته و سپری شدن تاریخ مصرف برخی از قوانین بخش کشاورزی مانند قانون ملی شدن آب از مواردی بود که در این نشست توسط مدیران دولتی و خصوصی بخش کشاورزی استان مطرح شد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در جریان سفر خود به آذربایجان شرقی از شرکت تراکتورسازی تبریز دیدن کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های این گروه صنعتی قرار گرفت.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز