روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 284
  • 778
  • 1,125,634
مصائب سانترالیسم برای استان

منصوریسانترالیسم به زبان ساده یعنی تمرکز گرایی یا مرکزیت در تصمیم گیری ها و مدیریت کشوردر یک نقطه. به زبان خودمانی تر یعنی همه چیز در تهران مشخص میشود. این تعریف را در ذهن داشته باشید تا چند نمونه از مصایبی که بر استان ها از بابت این موضوع وارد می آید را ذکر کنیم:
۱ – اخذ مالیات از واحدهای بزرگ صنعتی که در آلودگی محیط زیست نقش دارند، یک بند قانونی پیشگیرانه است. با توسل به این بند قانونی ساکنین مناطق همجوار با این واحدهای صنعتی، از خدمات زیست محیطی و توسعه ای بهره مند میشوند و به نوعی لطمات ناشی از این همسایگی ناخواسته جبران میشود.
شائبه و سئوالاتی در خصوص اخذ و نحوه هزینه کرد این مبالغ بوجود آمده بود که برای روشن شدن ابعاد ماجرا تهیه گزارشی در دستور کار قرار گرفت. بعد از مصاحبه با برخی از مدیران ذیربط که اذعان میکردند درخصوص برخی از واحدهای بزرگ، این وجوه بصورت متمرکز به حساب خزانه داری در تهران واریز میگردد، تلاش شد تا با مسئولین کشوری مصاحبه ای انجام پذیرد. پاسخ روابط عمومی وزارت اقتصاد در برابر سئوال ما فقط این جمله بود: این مباحث به استان ها ربطی ندارد. و این یعنی اینکه مسئولین وزارتخانه ها با مدل ریش سفیدی موضوعات فیمابین را حل و فصل میکنند.با این روش عملا و بصورت کاملا مودبانه، حدود ۶۵ میلیون نفر از مردم ایران از دایره آگاهی ازتصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها حذف میشوند. یعنی خداحافظی با شفافیت.
۲ – نمایندگان اصولگرای استان که مواضع سیاسی خود را در تقابل با بدنه دولت تعریف میکنند را ببینید.
در مقابل هزاران حمله به دولت که اغلب در مصاحبه با رسانه های پایتخت انجام میپذیرد، نمونه های بسیار معدودی نقد علیه مدیریت ارشد استان مطرح مینمایند (البته بغیر از آنهایی که دلایل شخصی مشخصی برای حمله به برخی مسئولین استانی دارند). دلیل اتخاذ این روش نقد سیاسی کاملا مشخص است، آنها بخوبی میدانند که مسئولیت استان ها در مقابل مسئولیت تهران در برابر وضع موجود جامعه ناچیز است. مصاحبه هایی از آقایان بیگی، فرهنگی و سعیدی در انتقاد از خدابخش استاندار آذربایجان شرقی میتوان یافت و با این مدل آموخته شده، فرصت های سیاسی برای کنش و واکنش فکری عملا از بین میرود تا این چرخه باطل همچنان تداوم داشته باشد.یعنی خداحافظی با توسعه سیاسی !
۳ – میزان اعتماد تهران به استان ها در اعطای تسهیلات در حوزه روستایی فقط ۶ میلیارد تومان است ، یعنی قیمت یک منزل متوسط به بالا در ولیعصر تبریز. میزان اعتماد تهران در بحث اعطای وام از طریق صندوق هایی مانند بنیاد متسضعفین فقط ۱ میلیارد تومان است. یعنی اگر مبلغ مورد بحث از این مقدار بالاتر باشد، حتما باید یک بروکراسی سنگین به روند خدمت گیری متقاضیان اضافه شود و بنابراین یک چرخه منفی و باطل به روندهای اجرای امور اضافه میشود.یعنی خداحافظی با توسعه اقتصادی . و با توسل به همین مثالهایی که در نقش مشت نمونه خروار عمل میکنند، اذعان نمود که زوایای متعدد و بی پایان سانترالیسم در کشور، سبب شده تا استان ها عملا هم از چرخه اعتماد و توسعه اقتصادی ، هم از چرخه توسعه سیاسی و هم از چرخه شفافیت و آگاهی دمکراتیک محروم بمانند.
تا سانترالیسم هست ، وضع استان ها همین است .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز