روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 25
  • 1,073
  • 1,394,391
مصرف آسپرین خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان دیابتی کاهش می دهد

محققان از مدت ها قبل می دانند که دیابت می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد، اما اکنون یک مطالعه جدید نشان می دهد که این خطر را می توان با مصرف طولانی مدت آسپرین کم دوز به اندازه قابل توجهی کاهش داد.
دیابت نوع دو شایع ترین شکل این بیماری است و زمانی بروز می کند که بدن دیگر قادر به استفاده موثر از هورمون انسولین نیست که این موضوع به افزایش سطح قند خون منجر می شود.
تحقیقات قبلی ارتباطی را میان دیابت و افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان نشان دادند. برای مثال مطالعه ای که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، از افزایش ۲۰ درصدی این خطر در میان زنان مبتلا به دیابت حکایت دارد.
اکنون محققان تایوانی از جمله دکتر یی سون یانگ از دانشگاه پزشکی چانگ شان در Ta ichung به این نتیجه رسیده اند که مصرف یک دوز روزانه آسپرین می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان مبتلا به دیابت کاهش دهد.
محققان در این مطالعه از داده های پایگاه داده های تحقیقات بیمه ملی سلامت در تایوان استفاده کردند. آنها ۱۴۸ هزار و ۷۳۹ زن را که دیابت داشتند، شناسایی کردند.
محققان در مدت پیگیری ۱۴ ساله وضعیت این زنان، شیوع سرطان پستان را در میان زنانی که هر روز آسپرین کم دوز (۷۵ تا ۱۶۵ میلی گرم آسپرین در روز) مصرف می کردند، براورد کردند.
این مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به سرطان پستان در مدت این ۱۴ سال در زنانی که روزانه آسپرین کم دوز مصرف می کردند، ۱۸ درصد کمتر بود.
یافته های این مطالعه که در مجله Womens Health منتشر شد، بعد از در نظر گرفتن شماری از عوامل احتمالی مداخله گر از جمله سن افراد شرکت کننده و وجود سایر بیماری ها همچنان صادق بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز