روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 260
  • 771
  • 1,433,896
مصرف ترشیجات باعث بروز آرتروز

ترشی ها به خصوص در فصل زمستان در زمره خوردنی های محبوب بسیاری افراد به حساب آمده و در خانه هر ایرانی پیدا می شود. کمتر دخترخانمی وکودکی را می شناسید که میوه ها و ترشیجات را دوست نداشته باشد. لواشک و قره قوروت از خوراکی های محبوب این رده سنی است اما باید بدانیم که خوردن این مواد غذایی برای بدن در سنین مختلف مضرات مختلفی داشته و موجب ابتلا به زانو درد و دردهای مفصلی می شود.
افراد سالم باید برای استفاده از ترشی ها از مواد متعادل کننده آن ها یا به اصطلاح طب سنتی از مصلحات نیز استفاده کنند تا به سلامتی بدن صدمه وارد نشود اما برخی بیماران خاص نیز هستند که به هیچ وجه نباید از ترشیجات استفاده کنند زیرا به هرحال به عضو بیمار بدن بیشتر آسیب دیده و موجب تشدید بیماری می شود.
حسن اکبری متخصص آسیب شناسی و محقق طب سنتی با اشاره مضر بودن مصرف ترشی در کودکان گفت: در این رده سنی به خصوص اطفال با غلبه سردی و تری مزاج و در دختربچه ها که علاقه زیادی به خوردن ترشی ها مانند لواشک، آلو ترش، قره قوروت و میوه های ترش دارند، خردن ترشیجات به اعصاب آن ها آسیب رسانده و برای بدنشان مضر است.
وی ادامه داد: خانم ها نیز به علت اینکه سردی و تری مزاجشان اغلب بیشتر از مردان است به همین دلیل مصرف زیاد ترشیجات برای آن ها مضر است اما متاسفانه در جامعه این گروه علاقه بیشتری به مصرف موادغذایی ترش دارند.
اگر درد زانو و مفصلی دارید باید بدانید که برخی مواد غذایی برای شما مضرر بوده و به تشدید دردهایتان دامن می زند.
متخصص آسیب شناسی با تاکید بر اینکه برخی بیماران نباید از ترشی ها استفاده کنند، عنوان کرد: افراد مبتلا به آرتروز کمر، گردن، زانو و آرنج، بیماران روماتیسمی مثل لوپوس، آرتریت روماتوئید و مبتلایان به ام اس به هیچ وجه از ترشی ها استفاده نکنند زیرا این مواد غذایی موجب تشدید بیماریشان می شود.
وی افزود: برخی افراد خوردن ترشی برای آن ها مضر است این اشخاص با مصرف مواد غذایی ترش به زانو درد و آرتروز مبتلا شوند. یکی از دلایل زانو درد سرد شدن آن است، درد زبان بدن بوده و نشان دهنده سبک زندگی نادرست و عادت غلط غذایی است.اکبری با اشاره به علت بروزدرد زانو و آرتروز با خوردن ترشی ها گفت: یکی دیگر از بخشهای بدن که در اثر مصرف ترشی ها آسیب می بینند مفصلهایی مانند زانو، ما بین دیسک کمری، آرنج و زانو هستند.
این مفاصل به دلیل ذات سردشان با خوردن ترشی ها و مواد غذایی سرد و تر دچار عارضه شده و آسیب می بینند.
وی با اشاره به سرد و تری مزاج ترشیجات گفت: ترشی ها به علت مزاجشان عمدتا برای عصب مضر بوده و نقاطی از بدن را که اعصاب بیشتری در آن وجود دارد بیشتری آسیب می بینند به همین دلیل در بیماران ام اس که اعصاب بدن و غلاف میلین عصب آنها تخریب شه به هیچ عنوان نباید از ترشیجات استفاده کنند.
اکبری با اشاره به کم ضررترین و مضرترین موادغذایی ترش گفت: برخی ترشی ها مانند آب نارنج و سرکه محلی انگور نسبت به سایر آنها ضرر کمتری داشته و آبلیمو، آبغوره و گوجه فرنگی که در ترشی های خانگی استفاده می شوند از مضرترین ترشی ها هستند و برای مصرف این مواد باید از کمی نمک یا مصلح ها آن ها استفاده کرد.
مححق طب سنتی با بیان اینکه برخی مواد دارای مزاج گرم و خشک مصلح یا به عبارتی متعادل کننده ترشیجات هستند، افزود: نمک طبیعی، سیاه دانه، زیره، آویشن، گل محمدی، گلپر، فلفل سیاه، زنجبیل، دارچین و زنیان به کاهش مضرات ترشی ها و تعادل آن ها کمک می کنند و به همین دلیل توصیه می شود افراد سالم به شرط سلامت بدن می توانند به اندازه و با مصلح مواد ترشی را مصرف کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز