روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
مصرف سیگار در بین بازیگران زن بیشتر از مردان است

معاون بهداشت وزارت بهداشت، از روند رو به افزایش مصرف سیگار در بین بازیگران جامعه انتقاد کرد.
دکتر علی اکبر سیاری در همایش هفته بدون دخانیات، گفت: بیشترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در ایران مربوط به مصرف دخانیات است. سالانه ۵۵ تا ۶۵ هزار نفر در ایران بر اثر مصرف مواد دخانی می میرند.
وی با اشاره به بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده سیگار در مجلس شورای اسلامی گفت: فرصت بزرگی است که کمیسیون اقتصاد مجلس تصمیم بگیرد این مالیات را افزایش دهد و بتوانیم با افزایش مالیاتِ خرده فروشیِ سیگار درآمد حاصل از آن را به نظام سلامت و درمان بیماران ناشی از مصرف مواد دخانی کشور اختصاص دهیم.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این که یکی از استراتژی های مهم اجرا شده در دنیا برای کاهش مصرف مواد دخانی افزایش مالیات بوده است، بیان داشت: از محلِ درآمد ۵ ساله این مالیات ۱۲ هزار میلیارد تومان صرف کمک به درمان مردم خواهد شد
سیاری گفت: ثابت شده که هرکس از ۱۸ سالگی سیگارکشیدن را شروع کند ۲۰ سال از عمرش کم می شود. ایرانی ها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان سیگار می کشند و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم هزینه درمان آن می کنند.
وی با اشاره به اینکه یک پاکت سیگار در کارخانه ۴۰۰ تومان هزینه تولید دارد در حالی که در خرده فروشی به قیمت ۲ هزار تومان به مشتری فروخته می شود، گفت: کدام تجارت این همه سود دارد.
باید مالیات بر قیمت خرده فروشی وضع شود نه قیمتِ تولیدی در کارخانه ها.
معاون بهداشت وزارت بهداشت با گلایه از هنرمندانی که در فیلم های سینما و تلویزیون مبادرت به کشیدن سیگار می کنند، گفت: در یک مطالعه با بررسی ۳۰۰ فیلمی که طی سه دهه در کشور ساخته شده است، نشان می دهد در دهه دوم مصرف سیگار در بازیگران مرد ۲ برابر و در بازیگران زن ۴ برابر و در دهه سوم مصرف سیگار در مردان ۴ و در خانم ها ۱۰ برابر شده است.
وی به نقش و تأثیر رسانه ها، ورزشکاران و هنرمندان بر جوانان و نوجوانان و مردم تأکید کرد و اظهار داشت: ورزشکاران ، در خصوص مبارزه با دخانیات همراهی خوبی داشته و در کمپین ها عضو هستند. عموم هنرمندان نیز همراهی می کنند ولی عده ای از آن ها که کوتاهی کرده اند باید جبران کنند.
دکتر سیاری در بخش دیگری از سخنانش مصرف رو به تزاید قلیان به ویژه در خانم ها را مورد اشاره قرار داد و هشدار داد: برخی ها مصرف قلیان را دارای وجهه می دانند، در حالی که مصرف قلیان بیش از سیگار ضرر دارد، به طوری که در بررسی های بیمارستانی به سموم جدیدی در بدن بیماران برخورد کرده ایم که ناشی از مصرف قلیان است.
وی افزود: در تنباکوی قلیان ها مواد روانگردان می ریزند تا جوانان را معتاد به مصرف قلیان کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز