روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۳/۱۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 96
  • 374
  • 1,283,021
مصرف لبنیات چاقوی دو لبه در ابتلا به سرطان

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: مصرف بالای لبنیات می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و پروستات را افزایش دهد.
فریبا کوهدانی در ارتباط با مصرف لبنیات اظهارداشت: به طور کلی، یکی از عوامل مؤثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان، اصلاح سبک زندگی است که در این میان، تغذیه نقش مهمی دارد.
دکترای تغذیه و رژیم درمانی با بیان این که ابتلا به سرطان تحت تاثیر عوامل مختلفی رخ می دهد، افزود: عوامل محیطی از عمده ترین علل به شمار می آیند. بر اساس مطالعات انجام شده، اگر افراد الگوی زندگی سالمی داشته باشند و فعالیت فیزیکی مناسب را در برنامه روزانه خود جای دهند، بیش از ۳۰ درصد آمار مبتلایان به سرطان کاهش می یابد. بنابراین خود‌مراقبتی از مهم ترین کارهایی است که برای پیشگیری باید به آن اهمیت داد.
وی در برنامه شبکه رادیویی سلامت با اشاره به اهمیت مصرف سبزیجات و میوه اذعان داشت: دریافت فیبر، یکی از عوامل موثر در پیشگیری از ابتلا به سرطان است. همچنین مصرف کلسیم که لبنیات عمده ترین منبع آن به شمار می آید، حائز اهمیت است.
کوهدانی چنین خاطرنشان کرد: افزایش توده عضلانی بدن با انجام فعالیت های ورزشی صحیح و مناسب در سلامت فرد نقش غیر قابل انکار دارد که از گذشته بر این مهم تاکید شده است.
وی در ادامه گفت: در بسیاری از مطالعات، نقش کلسیم در پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ اثبات شده؛ اما در عین حال بیماری‌ای مانند سرطان پروستات و سینه با مصرف بالای لبنیات ارتباط مستقیم دارد. بنابراین مصرف صحیح لبنیات در اینجا مورد تاکید است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که همواره به مصرف لبنیات کم چرب توصیه می شود، اذعان داشت: تصور عامه مردم چنین است که دلیل این امر به میزان کالری و مدیریت وزن مربوط می‌شود. البته واقعیت این بوده که چربی موجود در لبنیات با ابتلا به سرطان مرتبط است.
وی بیان کرد: در خصوص پیشگیری ذکر این نکته ضروری است که وجود ویتامین D، کلسیم و بسیاری از ترکیبات لبنیات خطر تکثیر سلول‌های سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد.
کوهدانی با اشاره به این که اضافه وزن خطر ابتلا به یازده نوع سرطان را افزایش می دهد، گفت: بهتر است افراد در طول هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند. ضمن این که ورزش می تواند در مدیریت استرس تاثیر بسزایی ایفا کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز