روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
مصرف میوه های تازه از ابتلا به دیابت پیشگیری می کند

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف میوه های تازه از ابتلا به دیابت و عوارض مرتبط با آن پیشگیری می کند.
مشخص شده است که مصرف میوه و سبزیجات تازه برای سلامتی مفید است.
با این وجود افراد مبتلا به دیابت ممکن است از مصرف میوه تازه به دلیل مقدار فراوان قند آن خودداری کنند.
اما نتایج مطالعه جدید محققان دانشگاه آکسفورد نشان می دهد که مصرف میوه و سبزیجات تازه علاوه بر کاهش خطر ابتلا به دیابت، خطر ابتلا به عوارض قلبی و عروقی مرتبط با دیابت و خطر مرگ ناشی از هر دلیل را در افراد دیابتی کاهش می دهد.
تا کنون هیچ مطالعه ای به بررسی اثرات طولانی مدت مصرف میوه تازه بر میزان احتمال ابتلا به دیابت و یا حوادث قلبی عروفی مرتبط با دیابت نپرداخته بود.
اما در این مطالعه محققان اثرات مصرف میوه را بر حدود ۵۰۰ هزار فرد ۳۰ تا ۷۹ ساله که در ۱۰ منطقه مختلف در چین زندگی می کردند، بررسی کردند. تمامی این افراد برای حدود ۷ سال از لحاظ بالینی مورد پیگیری قرار گرفتند.
در طول این دوره پیگیری، ۹ هزار و ۵۰۴ نفر از افرادی که در ابتدای این مطالعه دیابت نداشتند، به این بیماری مبتلا شدند.
محققان در این مطالعه ارتباط میان مصرف میوه تازه را آنالیز کردند و در عین حال سن، جنس، موقعیت، وضعیت های اقتصادی اجتماعی، شاخص جرم بدن (BMI) و سابقه خانوادگی و دیابت افراد را مد نظر قرار دادند.
محققان متوجه شدند که خطر ابتلا به دیابت در افرادی که در ابتدای این مطالعه دیابت نداشتند و مقدار زیادی میوه تازه مصرف می کردند کمتر بود؛ علاوه بر این احتمال مرگ ناشی از هر دلیل در این افراد پایین تر بود و این افراد با خطر کمتری در ارتباط با ابتلا به عوارض ناشی از بیماری های قلبی عروقی روبرو بودند.
همچنین بر اساس نتایج این مطالعه، خطر نسبی ابتلا به دیابت در افرادی که هر روز میوه مصرف می کردند در مقایسه با سایر افراد این مطالعه ، ۱۲ درصد کمتر بود.
از سوی دیگر خطر مرگ و میر ناشی از هر دلیل در افرادی که در ابتدای این مطالعه دیابت داشتند اما بیش از سه بار در هفته میوه تازه مصرف می کردند ۱۷ درصد کمتر بود و خطر ابتلا به عوارض کلی و جزئی قلبی و عروقی در این افراد ۲۸ درصد کاهش داشت.
بیش از ۴۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند و بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۱٫۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ بر اثر دیابت جان خود را از دست دادند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز