مصرف ۲برابری قند و روند افزایشی دیابت در کشور

رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت ضمن اشاره به مصرف پایین “شیر” در ایرانیان و تاکید بر لزوم اجرای برنامه شیرمدرسه بویژه برای مناطق محروم، در عین حال از کاهش سن پوکی استخوان در کشور به زیر ۳۰ سال خبر داد.
دکتر زهرا عبداللهی در نشست خبری بسیج همگانی تغذیه که در وزارت بهداشت برگزار شد، با بیان اینکه هدف از بسیج ملی تغذیه سالم، فرهنگسازی برای تغذیه سالم و اصلاح الگوی تغذیه است، گفت: رسالت‌مان در دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در راستای بهبود تغذیه جامعه است.
عبدالهی با بیان اینکه در حال حاضر سن پوکی استخوان در کشور به زیر ۳۰ سال کاهش پیدا کرده است و خطر شکستگی بدون علت وجود دارد، گفت: در عین حال متاسفانه در الگوی غذایی روزانه ما مصرف روغن بالاست و عادت داریم همه غذاها را سرخ کنیم و فست فودها عامل عمده نمک و چربی هستند. بر اساس مطالعات سرانه، متوسط مصرف روغن در کشور ۴۶ گرم در روز و ۱۷ کیلوگرم در سال است؛ در حالیکه میزان مطلوب مصرف روغن ۳۵ گرم در روز و ۱۳ کیلوگرم در سال است. هدف از برگزاری بسیج همگانی کمک گرفتن از همه کسانی که در آموزش دخیل هستند تا به این ترتیب تغذیه بهبود اصلاح شود.
عبداللهی با بیان اینکه در حال حاضر سرانه مصرف قند و شکر۶۶ گرم در روز است، گفت: با توجه به شیوع به اضافه وزن و چاقی و دیابت در جهان و کشور ما سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند کمتر از ۱۰ درصد انرژی روزانه از قندهای ساده دریافت شود؛ یعنی روزانه کمتر از ۲۵ گرم قند مصرف شود. اما ایرانی‌ها بیش از ۲ برابر استاندارد قند مصرف می‌کنند. این موضوع یکی از دلایل روند افزایشی دیابت در کشور است؛ به طوریکه اکنون ۸.۵ درصد مردم دیابت دارند و ۱۶ درصد مردم نیز دچار دیابت نهفته هستند و اگر وزن را کنترل نکنند و رژیم غذایی مناسب نداشته باشند، دیابتی می‌شوند.
وی ادامه داد: همچنین بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی، افراد بالای ۵۰ سال و کودکان زیر ۵ سال باید کمتر از ۳ گرم نمک بخورند و افراد کمتر از ۵۰ سال نیز باید کمتر از ۵ گرم نمک در روز مصرف کنند.
این درحالیست که مردان ایرانی ۱۰ گرم و زنان ۸ گرم نمک در روز می‌خورند، یعنی دو برابر استاندارد نمک مصرف می‌کنیم. باید توجه کرد که مصرف بیش از حد نمک خطر ابتلا به سرطان‌هایی چون معده، فشارخون و پوکی استخوان را افزایش می‌دهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از